Rodzaje naczep w branży logistycznej

Rodzaje naczep w branży logistycznej

W branży logistycznej kierowcy na co dzień wykorzystują różne rodzaje naczep, których wybór jest dostosowywany do rodzaju i specyfiki ładunku. Jakie są rodzaje naczep w logistyce? Co warto wiedzieć o każdym rodzaje naczepy stosowanej w firmie logistycznej i jakie korzyści wiążą się ze stosowaniem danego rodzaju naczepy? 

Jakie są dostępne rodzaje naczep w branży logistycznej? 

Codzienna praca kierowców zawodowych wymaga stosowania rozmaitych rodzajów naczep, które zwykle są dopasowywane do rodzaju i specyfiki przewożonych ładunków. Czym charakteryzuje się dana naczepa, jakie towary można przewozić przy jej użyciu i jakie korzyści wynikają ze stosowania danego rodzaju naczepy? 

Naczepa typu platforma – idealne rozwiązanie dla niestandardowych ładunków 

Naczepa typu platforma jest w logistyce stosowana głównie do transportowania bardzo długich i nietypowych pod względem gabarytu ładunków. Główną cechą charakterystyczną tego typu naczep jest fakt, że naczepa nie posiada ścian bocznych tzw. burt, co znacząco ułatwia załadunek i rozładunek niestandardowych ładunków do ciężarówki. Powierzchnia naczepy jest płaska, co również skraca czas ładowania towarów do ciężarówki i pozwala łatwiej zabezpieczyć towar. 

Jakie towary można przewozić w tego typu naczepach?

W naczepach typu platforma zwykle transportowane są prefabrykaty stalowe, rozmaite konstrukcje budowlane, długie rury i bele, a także ciężkie materiały budowlane, które wymagają bardzo dobrego zabezpieczenia na czas transportu.

Ich ogromną zaletą jest wielofunkcyjność i łatwość manewrowania wewnątrz ciężarówki, co ma wpływ na łatwiejszy załadunek różnego rodzaju towarów. Ponadto konstrukcja tego typu naczep jest bardzo wytrzymała, dlatego można łatwiej przetransportować nawet najcięższe towary bez obawy o przeciążenia podczas transportu. Platformy dzięki płaskiej podłodze umożliwiają łatwiejsze wykorzystanie całej dostępnej powierzchni ładunkowej, co ma wpływ na eliminację pustych przebiegów. 

Korzyści ze stosowania naczepy platformowej to: 

 • uniwersalne zastosowanie – możliwość przewożenia nawet najbardziej niestandardowych i ciężkich ładunków bez obawy o przeciążenia podczas transportu 
 • łatwy załadunek i rozładunek towaru dzięki płaskiej podłodze i braku ścian bocznych 
 • płaska powierzchnia ułatwiająca optymalne rozmieszczenie towaru wewnątrz ciężarówki 

Naczepa typu chłodnia 

Naczepy chłodnicze to specjalistyczne naczepy, które umożliwiają łatwe transportowanie produktów wymagających określonych temperatur np. lekarstw i pozostałych wyrobów farmaceutycznych. 

Korzyści z wykorzystania naczep chłodniczych to: 

 • bezpieczeństwo i zachowanie odpowiedniej jakości przewożonych towarów przechowywanych w ściśle określonej temperaturze 
 • łatwe kontrolowanie temperatury dla poszczególnych rodzajów produktów: lekarstwa, kwiatów, mrożonek czy innych produktów, które wymagają przewożenia w kontrolowanych temperaturach 
 • wszechstronne zastosowanie – w tego typu naczepach można przewozić różne ładunki – od farmaceutycznych po spożywcze i takie, które wymagają przechowywania w ściśle określonych temperaturach. 
 • gwarancja utrzymania odpowiedniej temperatury dla przewożonych towarów bez ryzyka utraty jakości dla tych produktów. 

Naczepa wywrotka

Naczepy typu wywrotka są wyposażone w specjalny podnośnik hydrauliczny, który umożliwia łatwiejszy załadunek i rozładunek towaru. Tego typu naczepy znacząco ułatwiają transport materiałów sypkich takich jak różnego rodzaju kruszywa, szkło, piasek czy żwir. 

Dlaczego warto korzystać z naczepy typu wywrotka?

 • umożliwiają łatwy i szybki rozładunek i załadunek towarów o dużej wadze dzięki hydraulicznemu systemowi, który skraca czas całego procesu 
 • łatwe i szybkie rozdysponowanie ładunku np. na kilku odcinkach podczas jednej trasy np. u kilku klientów w ramach jednej dostawy 
 • wielofunkcyjne zastosowanie ułatwiające transport wielu rodzajów rozmaitych towarów 
 • optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni ładunkowej w ciężarówce.

Naczepa typu firanka

Naczepa typu firanka charakteryzuje się zupełnie innym sposobem zabudowy – na bokach znajduje się specjalna kurtyna, która przyśpiesza czas załadunku i rozładunku towarów. Ponadto do tego typu pojazdu można dokupić specjalne urządzenie, które ochroni zawartość auta przed kradzieżą. Obecność firan po bokach ma również wpływ na łatwiejszy i szybszy rozładunek towaru w dowolnym miejscu. 

Jakie są korzyści naczepy typu firanka? 

 • skuteczna ochrona ładunków przed czynnikami zewnętrznymi i atmosferycznymi takimi jak śnieg, deszcz, grad.
 • łatwy dostęp do ładunku z każdej strony – firanki umożliwiają kierowcom błyskawiczny dostęp do zawartości naczepy z każdej strony dzięki specjalnej konstrukcji.
 • możliwość umieszczania w tego typu naczepach najróżniejsze ładunki bez względu na wymiary dzięki elastyczności naczepy i regulowanym zasłonom.
 • łatwy i wygodny proces załadunku i rozładunku towarów
 • wysokie bezpieczeństwo dla transportowanych ładunków dzięki możliwości łatwego przymocowania towaru do powierzchni naczepy za pomocą różnego rodzaju zamków, specjalnych taśm mocujących. Ma to również wpływ na to, że dany ładunek nie zmieni swojego położenia podczas transportu. 

Naczepa z ruchomą podłogą 

Naczepa z ruchomą podłogą pozwala na zautomatyzowanie załadunku i rozładunku dzięki specjalnej, ruchomej podłodze. Cechą charakterystyczną tego rodzaju naczepy jest brak dachu, co pozwala wygodnie załadować towar metodą „od góry”. Na tego rodzaju naczepach najczęściej podróżują różnego rodzaju ładunki takie jak materiały sypkie, palety i różnego rodzaju worki z materiałami. 

Jakie są korzyści związane ze stosowanie naczepy z ruchomą podłogą? 

 • oszczędność czasu podczas załadunku i rozładunku towarów 
 • możliwość wygodnego załadunku towarów metodą od góry ze względu na brak dachu 
 • wygoda dla kierowcy podczas załadunku towarów dzięki elastycznej i ruchomej podłodze, którą może przesuwać, by łatwiej manewrować towarem. 
 • bezpieczeństwo towarów podczas transportu – pewność, że towary w transporcie nie ulegną uszkodzeniu ani przesunięciom. 
 • optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni w ciężarówce dzięki ruchomej podłodze, która ułatwia precyzyjne rozmieszczenie wszelkich towarów i pełne wykorzystanie całej dostępnej powierzchni 
 • wielofunkcyjność i możliwość transportowania różnego rodzaju towarów w naczepie z ruchomą podłogą. 

Naczepy wieloosiowe 

Naczepy wieloosiowe to naczepy, które ułatwiają transport bardzo ciężkich ładunków np. maszyn budowlanych czy specyficznych konstrukcji stalowych. Charakteryzują się wieloma osiami, dlatego umożliwiają szybszy załadunek i rozładunek towarów, co pozwala zaoszczędzić cenny czas kierowców. 

Korzyści ze stosowania naczep wieloosiowych to: 

 • łatwy i bezpieczny transport towarów nietypowych pod względem gabarytu nawet podczas najdłuższych podróży 
 • równomierny rozkład obciążenia w ciężarówce 
 • większa ładowność, która pozwala na wypełnienie ciężarówki większą ilością towarów bez ryzyka przeciążenia podczas transportu oraz zwiększa stabilność transportowanym towarom. 
 • możliwość oszczędzania paliwa ze względu na równomierne obciążenie pojazdu i dzięki kilku osiom pojazdu i możliwościom, jakie wynikają z większej ładowności towarów. 
 • gwarancja większej stabilności pojazdu w porównaniu do naczep jednoosiowych.  

Powierz swój ładunek profesjonalistom i zyskaj spokojną głowę! 

Chcesz oddelegować transport swojego ładunku profesjonalnej firmie logistycznej, która zrealizuje transport w terminie? Skorzystaj z usług Logiscom, by mieć pewność, że firma na pewno dostarczy Twój ładunek do konkretnego miejsca docelowego fachowo, w terminie i dobrych cenach. Skorzystaj z usługi profesjonalnego transportu krajowego lub zagranicznego w Logiscom!