Historia kontenerów transportowych – rodzaje kontenerów w transporcie

Historia kontenerów transportowych – rodzaje kontenerów w transporcie

Ciekawi Cię, jaka jest historia standardowego kontenera i jakie są rodzaje kontenerów transportowych? Chcesz wiedzieć, jak powstał pierwszy z nich, zanim na dobre został rozpowszechniony w branży logistycznej? Dlaczego kontenery transportowe zrewolucjonizowały branżę logistyczną i do czego są wykorzystywane po dziś dzień? Sprawdź, dlaczego kontener transportowy jest uniwersalny, jakie są jego rodzaje stosowane w branży transportowej i poznaj historię kontenera transportowego.  

Jak powstał pierwszy kontener transportowy na świecie i dlaczego kontenery wciąż służą do transportu towarów? 

Pierwszy kontener transportowy stosowany po dziś dzień w branży logistycznej powstał z inicjatywy pewnego amerykańskiego przedsiębiorcy Malcolma McLeana, który szukał skutecznego sposobu, by zwiększyć ładowność przewożonych towarów i wymyślił, że na potrzeby transportowe przebuduje pewien tankowiec wojskowy na kontener transportowy! Od samego czasu minęło już kilkadziesiąt lat, ale ten pomysł przyczynił się do prawdziwej rewolucji w branży transportowej i na zawsze pomógł łatwiej transportować wszelkie ładunki. 

Pierwszy kontener transportowy powstał w 1914 roku, a więc w czasach wybuchu I wojny światowej. Był wtedy wykorzystywany do transportowania różnego rodzaju przedmiotów głównie za pomocą kolei i różnego rodzaju bagaży, dlatego przysłużył się na kolei. Popularność przewozu tego typu przedmiotów trwała do połowy lat 30. XX wieku, gdy opracowano pierwszy kontener kolejowy i kontener do transportu drogowego. 

Jak zbudowany jest kontener transportowy i jak wyglądają kontenery transportowe? Budowa kontenera transportowego, którą warto znać 

Kontener transportowy wizualnie przypomina skrzynię, w której przechowywane są różnego rodzaju ładunki na czas transportu. Ponadto to właśnie w nich odbywa się magazynowanie produktów, gdy wszystkie ładunki dotrą do określonego portu dostawcy. Od momentu wynalezienia kontener transportowy jest wykorzystywany w logistyce do przewozu ładunków ciężkich i gabarytowych, dlatego 

Kontener morski jest zwykle stalowy i składa się z następujących elementów: 

 • ściany czołowej 
 • podstawa – najczęściej jest to żebrowana podstawa, która zapewnia stabilność wszelkim ładunkom podczas transportu i magazynowania towarów w porcie 
 • tunel czyli tzw. gęsia szyja
 • dachu – który w zależności od modelu kontenera może być np. zdejmowany i wodoodporny
 • słupki narożne i belki – pełnią funkcję stabilizacyjną w kontenerze 
 • zaczepy mocujące, które zwiększają bezpieczeństwo przewożonych ładunków w transporcie 
 • stalowa rama – podobnie jak słupki – jest po to, by konstrukcja kontenera była w pełni wytrzymała 
 • podłogi
 • boki czyli tzw. żebra boczne kontenera – których specjalna konstrukcja zabezpiecza ładunki i chroni je przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi w czasie transportu 
 • urządzenia ryglujące, które pełnią funkcję zabezpieczającą ładunek w czasie transportu oraz przed kradzieżą 
 • kiszenie dla wideł. 

Transport morski kontenerów – na czym dokładniej polega i jakie jest przeznaczenie kontenerów morskich? 

Na czym polega transport kontenerów? Transport morski kontenerów w Logiscom jest realizowany w sposób kompleksowy, byś miał pewność, że Twój ładunek jest w dobrych rękach na każdym etapie. Transport towarów przy użyciu kontenerów morskich polega na przygotowaniu do transportu ściśle określonych produktów o różnym charakterze pomiędzy portem macierzystym (nadawcy) aż do portu odbiorcy. W międzyczasie firma transportowa musi zrealizować szereg formalności celnych i formalnych, by ładunek bezpiecznie opuścił swój port i dopilnować, by bezpiecznie dotarł do wyznaczonego miejsca. 

Kontener przeznaczony do przewozu ładunków o określonej specyfikacji np. ciężkich i gabarytowych ułatwia nie tylko komfort podczas transportu, ale i załadunek oraz rozładunek w różnego rodzaju portach.   

Jakie są najpopularniejsze rodzaje kontenerów transportowych – poznaj najciekawsze z nich: hard top, open top i kontener platforma oraz ich zastosowanie 

Nie wiesz, jakie rodzaje kontenerów transportowych są stosowane w branży transportowej? W branży logistycznej wyróżnia się kilka rodzajów najpopularniejszych kontenerów transportowych, które warto znać, by wiedzieć, jakie produkty mogą być w nich transportowane i przede wszystkim, by znać ich oznaczenia. Kontenery transportowe możemy podzielić na wiele rodzajów, a każdy z nich pełni w branży logistycznej określone funkcje i ułatwia pracownikom sprawny załadunek i rozładunek towarów.

Rodzaje kontenerów transportowych to:

 • Kontenery uniwersalne – kontenery uniwersalne przeznaczone są do transportowania najróżniejszych ładunków: od drobnicowych po produktowe, zwykłe, dlatego uniwersalne kontenery są najpopularniejsze w branży logistycznej. Najczęściej określane są też mianem kontenerów 20′ ze względu na wymiary. Odnośnie do kontenerów 20′ warto wiedzieć, że  Kontenery tego typu są oznaczone najczęściej GP, które informują ludzi o  uniwersalnym charakterze i o tym, że w tego typu kontenerach mogą być przewożone dowolne rodzaje towarów. Warto pamiętać, że ładowność kontenerów uniwersalnych jest dość ograniczona. 
 • Kontenery high cube  – kontenery typu high cube to specjalistyczne kontenery, które są przeznaczone do transportowania bardzo ciężkich i nietypowych gabarytowo ładunków np. wysokich przedmiotów, które wymagają tego, by towar w kontenerze był odpowiednio ułożony czas transportu. Warto wiedzieć, że kontenery hard top charakteryzują się właśnie wyższą wysokością, dlatego przeznaczone są do transportu ładunków bardzo wysokich, które ze względu na swoje wymiary nie mogą być transportowane w uniwersalnych kontenerach. 
 • kontener drobnicowy – a co z ładunkami mniejszymi, sypkimi i trudno policzalnymi? Tego typu produkty są transportowane właśnie w kontenerach drobnicowych. Kontenery te używane mogą być np. do transportu różnego rodzaju mniejszych substancji. 
 • Kontenery platforma – kontenery platformy wyposażone są w specjalne podłogi, które ułatwiają bezproblemowy i szybki załadunek nawet najcięższego towaru, dlatego ładowność kontenerów platform jest bardzo doceniana przez przewoźników. 
 • Kontenery chłodnicze – w tego typu kontenerach bardzo ważne jest zapewnienie towarom odpowiedniej temperatury. To w nich najczęściej przewożone są towary, które ze względu na swoją specyfikę wymagają stałej temperatury.  
 • Kontenery hard top – to kontener, który powstał specjalnie dla bardzo wysokich i ciężkich ładunków, którego wymiary uniemożliwiają standardowy załadunek do uniwersalnego kontenera. W tego typu kontenerach mogą być przewożone ładunki o wadze nawet do 450 kg! Ten rodzaj kontenera charakteryzuje się tym, że wysokość kontenera jest wyższa niż w innych kontenerach, mają łatwo demontowalny dach, który jest wodoszczelny. W przypadku kontenera hard top bardzo ważne jest wykorzystanie pełnej powierzchni ładunkowej i dobre zabezpieczenie ładunku na czas przewozu.
 • Kontenery z otwartym dachem – kontenery open top są coraz częściej stosowane w logistyce do przewozu wielogabarytowych ładunków 
 • Kontenery z otwartym dachem i bokiem – w takich kontenerach najczęściej można znaleźć specjalne uchwyty mocujące o podwyższonej wytrzymałości 
 • Kontenery z otwartymi bokami –  ułatwiają szybki załadunek przedmiotów na podłodze i belkach bocznych.
 • Kontenery cysterny – w tego typu kontenerach transportowane są ciecze i różnego rodzaju substancje płynne, chemiczne i toksyczne, które wymagają dobrego zabezpieczenia. 
 • Kontenery 20′, czyli kontenery – kontenery o wielkości 20 stóp, które są bardziej uniwersalne i służą do transportu zwykle mniejszych ładunków. 

Co warto wiedzieć o kontenerach transportowych? 

Kontenery transportowe służą do transportu różnego rodzaju przedmiotów – od niewielkich ładunków po specjalistyczne, trudne takie jak np. transport substancji płynnych w cysternach. Natomiast transport morski kontenerów realizowany jest przy użyciu specjalnych statków, które są dostosowane do transportu dużej ilości kontenerów z rozmaitymi ładunkami.

Bezpieczny i fachowy transport kontenerowy oraz spedycja do każdej lokalizacji w Europie – tylko z Logiscom! 

Chcesz oddelegować transport kontenerowy i szukasz doświadczonej firmy, której możesz powierzyć to odpowiedzialne zadanie? W Logiscom od wielu lat specjalizujemy się w organizacji transportu kontenerowego w Polsce, Europie, Azji i Ameryce, dlatego możesz nam powierzyć swój ładunek, by zyskać gwarancję, że zajmiemy się nim w odpowiedni sposób na każdym etapie. 

W Logiscom masz pewność, że Twój ładunek zawsze w terminie dotrze do odbiorcy, a przez cały okres trwania współpracy kontaktuję się z Tobą indywidualny opiekun klienta, któremu możesz zadać pytanie i mieć pewność, że zawsze otrzymasz odpowiedź.  

Profesjonalny przewóz towarów w kontenerach transportowych 

Szukasz doświadczonej i niezawodnej firmy transportowej, by zlecić transport kontenerów dla określonych grup produktów? 

W Logiscom od lat realizujemy tego typu transporty w całej Polsce i w Europie i pomagamy klientom w realizacji transportów do Chin i Ameryki. Jeśli potrzebujesz kompleksowego wsparcia i zależy Ci na tym, by Twoje towary bezpiecznie dotarły do odbiorcy – zapraszamy do skorzystania z oferty Logiscom już teraz!