Sztuczna inteligencja w prognozowaniu popytu – jak ułatwia zarządzanie zapasami?

Sztuczna inteligencja w prognozowaniu popytu – jak ułatwia zarządzanie zapasami?

Rola sztucznej inteligencji w logistyce jest bardzo wszechstronna. Pozwala nie tylko na liczne usprawnienia od obsługi klienta aż po analizę trendów rynkowych czy planowanie i optymalizację tras, ale przede wszystkim sprawia, że firmy logistyczne mogą lepiej zarządzać procesami, zautomatyzować wiele działań i łatwiej jak nigdy przedtem np. przetwarzać ogromne ilości danych.

Według Polskiego Instytutu Transportu Drogowego wykorzystanie AI w strategii swoich firm stwarza nowe możliwości i pozwoli skrócić czas na wielu procesach operacyjnych oraz uzyskać większą konkurencyjność. Bez wątpienia sztuczna inteligencja na pewno przyczyni się do szybszego rozwoju przedsiębiorstw, wypracowania przewag konkurencyjnych firm na rynku TSL i do podejmowania lepszych decyzji. Jedno jest pewne: rozwój sztucznej inteligencji przyczyni się do transformacji sektora logistycznego w Polsce i na świecie. 

Rola sztucznej inteligencji w logistyce, czyli jak AI w logistyce może pomóc w prognozowaniu popytu, rozwoju Twojej firmy TSL i w dokładności prac w magazynie? 

Sztuczna inteligencja (z j. ang – artificial intelligence) ułatwia zarządzanie wieloma procesami logistycznymi w czasie rzeczywistym: od analityki i podejmowania lepszych decyzji biznesowych aż po wypracowanie lepszych zasad zarządzania firmą.

Systemy sztucznej inteligencji służą do tego, by szybciej odpowiadać na pytania klientów i łatwiej zadbać o personalizację usług aż do wypracowania nowych nawyków dla pracowników magazynowych, które są dokładniejsze. Dla zarządzających firmami i pracowników oznacza to korzystne zmiany, ponieważ mogą oni lepiej zarządzać swoimi zapasami. 

Jak wykorzystanie AI wpływa na łańcuchy dostaw, magazynowanie, transport i jak może zwiększać wydajność i popyt na usługi logistyczne?

Wykorzystanie algorytmów AI w branży logistycznej wiąże się z wieloma korzyściami dla organizacji. Przede wszystkim pozwala właścicielom firm uporządkować wiele procesów wewnętrznych w sposób kompleksowy, by nie tylko mogli zaoszczędzić cenny czas, ale również zauważyli znaczące różnice w podejściu do zarządzania zapasami aż po planowanie i optymalizację tras dla kierowców. Wykorzystanie tej technologii w swojej codziennej pracy to ogromne korzyści dla firmy zarówno pod względem organizacyjnym, jak i dla pracowników związanych z obsługą klienta aż po pracowników magazynowych. 

Główną zaletą tej technologii jest kompleksowe działanie – ułatwia nie tylko planowanie transportu i przyśpieszenie w postaci łatwego doboru tras dla kierowców, które zajmują mniej czasu, ale również wspomaga codzienną pracę pracowników magazynowych poprzez np. łatwiejszą identyfikację towarów w przestrzeni magazynowej aż po pełne wykorzystanie potencjału danej powierzchni magazynowej.

Jakie jest zastosowanie sztucznej inteligencji w TSL? 

Sztuczna inteligencja jest w stanie pomóc właścicielom firm i pracownikom magazynowym w wielu aspektach: od szybszej i skuteczniejszej analizy danych po prognozowanie popytu oparte na sztucznej inteligencji, które zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i jednocześnie ułatwia planowanie tras dla kierowców, które 

Zastosowanie AI w logistyce magazynowej jest bardzo szerokie: przede wszystkim od ułatwień związanych z konfekcjonowaniem towaru po łatwiejszą identyfikację danych przedmiotów w przestrzeni magazynowej. 

Wdrożenie sztucznej inteligencji w biznesie jest konieczne, by móc korzystać z jej najważniejszych korzyści: 

  • Obniżenie kosztów – chcesz łatwiej analizować wydatki firmowe? Roboty wyposażone w sztuczną inteligencję Ci w tym pomogą! 
  • Łatwiejsza automatyzacja i robotyzacja – czujesz, że w Twojej firmy procesy wewnętrzne wymagają lepszej organizacji? AI oferuje nie tylko nowe możliwości wypracowania nawyków organizacyjnych, ale również właściwego uporządkowania? Wykorzystaj potencjał technologii AI, by przekonać się, jak wiele cennego czasu możesz zaoszczędzić na tego typu zadaniach, które często są wykonywane ręcznie. 
  • Podejmowanie lepszych decyzji biznesowych na podstawie AI i uczenie maszynowe – zależy Ci na tym, by w swojej firmie podejmować skuteczniej jak nigdy przedtem wszelkie decyzje biznesowe? Dzięki wdrożeniu AI będzie to możliwe! Zaoszczędzisz mnóstwo czasu na wszelkich dylematach decyzyjnych, dlatego warto skorzystać z tego rozwiązania, by zaoszczędzony czas poświęcić na inne zadania! 
  • Monitorowanie poziomu paliwa, monitoring floty i szukanie oszczędności w firmie –  AI sprawie, że zarządzanie finansami w firmie stanie się o wiele łatwiejsze! Już nigdy nie będziesz się bać o koszty firmowe, bo mechanizmy sztucznej inteligencji ułatwią Ci zadanie i pozwolą wydajniej zarządzać budżetem firmowym! 
  • Łatwa weryfikacja, jak sprawuje się flota pojazdów i które z nich wymagają naprawy – dzięki nowoczesnym robotom AI możesz o wiele łatwiej kontrolować poziom paliwa w samochodach należących do floty firmowej i mieć pewność, że paliwo jest wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. 
  • Wydajniejsze zarządzanie zapasami – nie wiesz, jak zwiększyć wydajność operacyjną w swojej firmie? Wykorzystaj do tego celu AI, dzięki któremu zarządzanie wieloma procesami, zadaniami i zapasami w przestrzeni magazynowej stanie się łatwiejsze! 
  • Łatwiejsza jak nigdy przedtem optymalizacja tras i dostaw – wiele firm rywalizuje ze sobą w zakresie np. czasu dostawy, dlatego konieczne jest wykorzystanie nowoczesnej technologii, by z większą skutecznością optymalizować trasy dla kierowców. 
  • Skuteczniejsza automatyzacja różnego rodzaju zadań –  brakuje Ci czasu i chcesz go mieć więcej w swojej firmie? Wykorzystaj do tego celu AI, by np. zaoszczędzić swój czas na zadaniach, które możesz w pełni zautomatyzować! 
  • Łatwiejsza analiza danych – przeraża Cię to zadanie? Z AI już nie musi! Analiza big data stanie się łatwiejsza, przyjemniejsza i sprawi, że już zawsze będziesz podejmować wszelkie decyzje na podstawie danych analitycznych. 
  • Wykorzystanie danych pozwala dokonać łatwiejszej wyceny transportu towarów –  jedną z możliwości, którą daje ta technologia – jest tworzenie łatwiejszych wycen usług transportowych i możliwość skrócenia czasu, który trzeba na to poświęcić. 

Jakie są korzyści ze stosowania sztucznej inteligencji w logistyce i jak możesz je wykorzystać do lepszego zarządzania magazynem? 

Sztuczna inteligencja pomaga firmom logistycznym przede wszystkim w zakresie prognozowania popytu i sprawia, że firmy logistyczne mogą lepiej zarządzać swoimi procesami wewnętrznymi. 

Kolejną korzyścią w branży TSL, w której pomaga AI to wdrożenie lepszej obsługi klienta. Algorytmy sztucznej inteligencji mogą pomóc w szybszej realizacji zamówień i skutecznie minimalizować liczbę błędów. Dzięki temu, że algorytmy wyposażone w sztuczną inteligencję analizują dane z różnych źródeł, więc Twoja firma zyskuje możliwość optymalizacji wielu procesów logistycznych. 

Sztuczna inteligencja oferuje nie tylko nowe wnioski na podstawie big data w czasie rzeczywistym i ich uzupełnianie, ale również podejmowanie szybciej trafniejszych decyzji dla rozwoju biznesu. Dzięki sztucznej inteligencji w firmach można uniknąć wielu błędnych decyzji, łatwiej zarządzać organizacją, zapasami na magazynie, co wpływa również na zmiany. Jedną z nich np. jest zmiana procesów magazynowych w taki sposób, by każdy z nich był bardziej powtarzalny.

Skorzystaj ze wsparcia logistycznego w Logiscom 

Masz już świadomość, jakie zmiany dla Twojej firmy mogą się wydarzyć, gdy wdrożysz rozwiązania oparte na AI.

Szukasz firmy logistycznej, która wykorzystuje potencjał sztucznej inteligencji do lepszego zarządzania i zależy Ci na tym, by Twój ładunek był zawsze w dobrych rękach? U nas to możliwe! Korzystamy z technologii sztucznej inteligencji, by lepiej zarządzać każdym procesem wewnętrznym, planować działania, dzięki czemu Ty zyskujesz dostęp do tego, by łatwiej śledzić drogę, jaką pokonuje Twój ładunek w czasie rzeczywistym. 

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty usług logistycznych. 

Wykorzystaj potencjał sztucznej inteligencji z korzyścią dla swojej firmie! 

AI oferuje nie tylko możliwości dla właścicieli firm i pracowników, które pomagają w codziennej pracy, ale przede wszystkim pozwala skuteczniej podejmować decyzje biznesowe i operacyjne, zmniejszać koszty i podejmować lepsze decyzje związane ze sztuczną inteligencją m.in. na podstawie wcześniejszej analizy danych takich jak np. wybór lepszych tras, które pozwalają oszczędzać cenny czas, paliwo firmowe i pieniądze.