Na czym polega geolokalizacja w transporcie? Geolokalizacja w transporcie w połączeniu z dobrze wdrożonymi nowoczesnymi technologiami pozwala w kilka minut namierzyć dokładną lokalizację pojazdu z ładunkiem i przekazywać informacje o dokładnej lokalizacji danego pojazdu dalej.
Na czym polega geolokalizacja w transporcie i dlaczego jest tak istotna dla branży transportowej?
Geolokalizacja to technologia oparta na wyszukiwaniu sygnału GPS z urządzenia podłączonego do internetu, która umożliwia szybkie zlokalizowanie danego pojazdu należącego do floty logistycznej.
W branży logistycznej ta technologia pozwala błyskawicznie określać położenie danego pojazdu i przyczynia się do wielu innych korzyści. Sprawdź, dlaczego tak ważne jest stosowanie geolokalizacji w branży logistycznej.
Dlaczego nowoczesne technologie są tak ważne dla geolokalizacji?
Nowoczesne technologie w branży transportowej pozwalają na bieżąco śledzić lokalizację ładunków i ułatwiają przekazywanie informacji w firmach logistycznych. Na podstawie dokładnej geolokalizacji dyspozytor jest w stanie określić lokalizację auta z ładunkiem i przekazać taką informację od razu do klienta, który korzysta z usługi transportowej, by mógł w każdej chwili i bez żadnych ograniczeń śledzić swoją przesyłkę.
Jakie są korzyści z geolokalizacji?
Geolokalizacja w branży transportowej wiążę się z wieloma korzyściami dla właścicieli firm transportowych i klientów. Najważniejsze korzyści wynikające z geolokalizacji to przede wszystkim:
1. Precyzja w śledzeniu pojazdów w czasie rzeczywistym
Wykorzystanie geolokalizacji w branży transportowej umożliwia wygodne, szybkie i dokładne lokalizowanie pojazdów należących do floty firmowej w czasie rzeczywistym.
Wiążę się to z wieloma korzyściami dla właścicieli firm logistycznych. Przede wszystkim połączenie nowoczesnych technologii telematycznych z dokładną geolokalizacją to ogromna wygoda, która pozwala nie tylko na wypracowanie lepszej organizacji codziennej pracy, ale również na regularnym i łatwym monitorowaniu floty firmowej.
Precyzja geolokalizacji pozwala również dyspozytorom łatwiej planować trasy dla kierowców, wybierać najkrótsze lub takie, które pozwalają uniknąć korków i opóźnień na trasach. Dodatkową zaletą jest również to, że w sytuacji zagrożenia na danej trasie – dyspozytor jest w stanie to szybko wykryć, poinformować kierowcę o zagrożeniu i zmienić trasę na inną.
2. Skuteczny sposób na usprawnienie logistyki
Znając aktualną lokalizację pojazdów, firma transportowa może zoptymalizować planowanie tras w szybszym czasie, zmniejszając jednocześnie niepotrzebne koszty na danych odcinkach. Dzięki precyzyjnej geolokalizacji dyspozytor w firmie logistycznej może wybrać najbardziej opłacalną lub najkrótszą trasę dla danego kierowcy. Może również dostosować harmonogramy zadań, np. przekierowując najbliższy wolny pojazd do pilnego zlecenia lub reagując na zmienne warunki drogowe.
3. Szansa na ulepszenie obsługi klienta
Geolokalizacja połączona z dobrze zintegrowanymi systemami telematycznymi pozwala ulepszyć obsługę klienta. W jaki sposób? Geolokalizacja umożliwia precyzyjne lokalizowanie pojazdów floty firmowej, dzięki czemu dyspozytor może szybciej przekazywać informacje i łatwiej planować trasy dla kierowców.
To również skuteczny sposób na ulepszenie obsługi klienta w firmach logistycznych. Klient może dzięki geolokalizacji i systemom telematycznym szybciej otrzymać link do śledzenia drogi, jaką pokonuje ładunek. Na tej podstawie firma logistyczna może zbudować swoją przewagę konkurencyjną, a klient może nie tylko śledzić drogę, jaką pokonuje ładunek, ale jednocześnie szybciej otrzymać informację o szacunkowym czasie dostawy.
4. Zwiększenie bezpieczeństwa
Kolejną korzyścią dzięki geolokalizacji jest zwiększenie bezpieczeństwa przewożonych ładunków i wśród kierowców. W sytuacji zagrożenia, włamania do samochodów lub ryzyka związanego z kradzieżą towaru – można od razu podjąć odpowiednie działania i skutecznie zapobiec tego typu zdarzeniom.
5. Łatwiejsza i wygodniejsza analiza i optymalizacja danych w czasie rzeczywistym
Geolokalizacja umożliwia również łatwiejsze, szybsze i wygodniejsze analizowanie danych dostępnych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu dyspozytor może podejmować łatwiejsze decyzje, które mają wpływ na lepszą organizację codziennej pracy kierowców w firmach transportowych.
Wpływa to na zwiększenie efektywności operacyjnej firmy transportowej i może posłużyć do budowy przewagi konkurencyjnej na rynku. Ponadto regularna analiza danych otrzymywanych w czasie rzeczywistym umożliwia również łatwiejszą identyfikację tzw. wąskich gardeł i wyeliminowanie problemów w firmie logistycznej na poziomie planowania transportów, ustalania tras i w czasie realizowania usługi transportowej.
5. Wygodniejsze planowanie tras dla kierowców w krótszym czasie
Ogromną korzyścią wynikającą z geolokalizacji jest możliwość precyzyjnego planowania tras kierowców i możliwość skutecznego uniknięcia korków, opóźnień na trasach i zaplanowania precyzyjnych objazdów w sytuacji np. przebudowy dróg. Geolokalizacja pozwala skutecznie zaoszczędzić czas, koszty paliwa i jednocześnie skuteczniej wyznaczać trasy dla wielu kierowców nawet w dużych firmach transportowych.
6. Łatwy i regularny monitoring stanu technicznego pojazdów należących do floty firmowej
Kolejną zaletą wynikającą ze stosowania geolokalizacji jest łatwiejszy monitoring stanu technicznego pojazdów należących do floty firmowej. Za pomocą systemów telematycznych w połączeniu z geolokalizacją można regularnie monitorować poziom zużycia paliwa i również w łatwiejszy sposób wykryć ewentualne nieprawidłowości (np. zweryfikować czy dany kierowca używa paliwa firmowego do celów firmowych, czy wykorzystuje go na potrzeby prywatne).
W ten sposób można również wykryć usterki techniczne i np. na odpowiedniej trasie podmienić pojazd kierowcy, by mógł dostarczyć ładunek w terminie i bez ryzyka jakichkolwiek opóźnień. W takiej sytuacji kierowca może również uniknąć przestrojów, gdy np. samochód ma poważne problemy techniczne i dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie stanu technicznego pojazdów należących do floty firmy logistycznej.
Za pomocą regularnie stosowanej geolokalizacji i systemów telematycznych oraz nowoczesnych technologii można łatwo zweryfikować nawet poziom ciśnienia w oponach w danych pojeździe z floty firmowej, a nawet sprawdzić poziom temperatury w ładowni i skutecznie zapobiec np. utracie temperatury i właściwości danych produktów, które są przewożone.
Twój ładunek zawsze w dobrych rękach z Logiscom!
Szukasz doświadczonej firmy logistycznej do współpracy i chcesz mieć pewność, że możesz powierzyć ładunek bez żadnych obaw w ręce doświadczonych spedytorów? Skorzystaj z usługi logistycznej w Logiscom i przekonaj się, że możesz w pełni zaufać naszemu doświadczonemu zespołowi. W Logiscom masz gwarancję, że Twój ładunek jest odpowiednio zabezpieczony i przygotowany do podróży, a także w terminie dotrze do konkretnego celu.