Jednym z najczęstszych wzywań w transporcie krajowym i transporcie międzynarodowym, z którym zmaga się większość firm – jest ryzyko pustych przebiegów. Jazda na pusto generuje zbędne koszty i powoduje zbyt wiele strat dla firm transportowych. Jakie są skuteczne sposoby walki z pustymi przebiegami w branży logistycznej?
Czym są puste przebiegi?
Puste przejazdy to nic innego jak wykonywanie jazdy ciężarówki bez ładunków, dlatego mówi się o tego typu podróżach, że jest to „jazda na pusto”, czyli bez określonego ładunku.
By ograniczyć to zjawisko, logistyka wymaga nie tylko wykorzystania nowoczesnych technologii i umiejętności analizy danych w czasie rzeczywistym, ale również podejmowania dobrych decyzji.
Dlaczego tak ważne jest eliminowanie jazdy na pusto w firmach transportowych?
Według statystyk Eurostatu w 2020 roku co piąta przejazdów ciężarówek w transporcie towarowym w ue wykonywały puste przejazdy, dlatego według danych ciężarówki po europejskich trasach wykonały aż 157 miliardów wozokilometrów, a aż 32 miliardy wozokilometrów to przewozy drogowe zrealizowane bez ładunku.
Dane pochodzące z Eurostatu wskazują, że cały transport Unii Europejskiej w 2020 roku wykonał kursy na łączną wartość ponad 157 miliardów wozokilometrów. Z czego prawie 32 miliardy wozokilometrów europejskie ciężarówki pokonały na pusto.
Jakie są skuteczne sposoby, by ograniczyć puste przebiegi w transporcie drogowym?
W Twojej firmie jest duży odsetek kursów bez ładunku, a Ty nie wiesz, jak sobie poradzić z tym wyzwaniem? Sprawdź, co możesz zrobić w swojej firmie, by zmniejszyć odsetek kursów bez ładunku. Oto kilka skutecznych sposobów na wyeliminowanie pustych przewozów.
1. Bardziej przemyślane tworzenie siatki klientów, od których można zabrać ładunek
Kwestią podstawową jest przemyślane tworzenie siatki stałych klientów. Jednym ze sposobów eliminacji jazdy na pusto jest regularne rozbudowanie siatki klientów i nieustanne budowanie relacji z nimi, by to właśnie im Twoja firma logistyczna przyszła jako pierwsza na myśl, której można oddelegować ładunek. Dobrze zaplanowany transport np. w obrębie jednego miasta czy województwa to również skuteczny sposób na zmniejszenie redukcji śladu węglowego.
2. Lepsza optymalizacja tras kierowców, by mogli szybciej dostarczać ładunki do celu
W Twojej firmie są realizowane przejazdy bez ładunku, a Ty zastanawiasz się, nad tym, co możesz zrobić, by zmniejszyć odsetek pustych przejazdów po europejskich trasach? Jednym ze skutecznych sposobów, by ograniczyć liczbę pustych przejazdów ciężarówek – jest regularne korzystanie z oprogramowania do planowania tras kierowców.
Oprogramowanie bazujące na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym to bogate bazy informacji bazujące na danych rzeczywistych, które możesz wykorzystać na wiele sposobów np. do lepszego planowania czasu pracy kierowców, redukcji dwutlenku węgla i śladu węglowego podczas krócej trwającego procesu transportowego ładunku i do efektywnego weryfikowania odległości pomiędzy miejscem rozładunku oraz miejscem załadunku po to, by optymalizacja przestrzeni ładunkowej w ciężarówkach floty firmowej była łatwiejsza, a sam proces efektywniejszy.
Dlaczego to takie ważne? Wykorzystanie nowoczesnych systemów telematycznych pozwala nie tylko zaoszczędzić cenny czas na organizacji pracy i uczynić ją efektywniejszą, ale również znacząco zmniejszyć ryzyko pustych przebiegów, ograniczyć emisję śladu węglowego i osiągnąć znacznie wyższy wynik w postaci przyśpieszenia czasu dostawy ładunku do wyznaczonego celu.
Wykorzystanie nowoczesnych systemów telematycznych w pracy kierowców pozwoli nie tylko na wypracowanie lepszych zasad organizacyjnych w firmie, ale również sprawi, że planista o wiele łatwiej zorganizuje swoją codzienną pracę i skróci czas dostawy przesyłek, dzięki temu, że może wybrać trasy o najkrótszych dystansach, dzięki czemu kierowca może szybciej dostarczyć ładunek do klienta. Efektywność w tym zakresie przełoży się na lepiej wypełnioną przestrzeń ładunkową w samochodach przynależnych do floty firmowej i pozwoli zwiększyć liczbę przejazdów w drogowym transporcie towarowym.
3. Współdzielenie zasobów np. magazynu z innymi firmami
Kolejnym sposobem na eliminowanie ryzyka jazdy na pusto jest zwiększenie efektywności poprzez współdzielenie przestrzeni magazynowej np. z innymi firmami z okolicy, by nie tylko rozłożyć koszty na mniejsze, ale również zwiększyć efektywność ładunkową i jednocześnie lepiej zarządzać pomiędzy popytem a podażą usług.
4. Wykorzystanie nowoczesnych technologii do łatwiejszego prognozowania popytu
Systemy telematyczne pozwalają nie tylko zwiększyć efektywność kierowców w drogowym transporcie towarowym w UE, ale również ułatwiają skuteczniejsze prognozowanie popytu. Na podstawie danych rzeczywistych można skuteczniej planować przejazdy kierowców i obniżyć odsetek pustych przebiegów, by osiągnąć jeszcze lepsze wyniki w transporcie drogowym towarów.
Jeśli do tej pory puste przebiegi stanowiły w Twojej firmie zbyt duże koszty i to dlatego chcesz je obniżyć – warto wykorzystać nowoczesne oprogramowanie, by mądrzej planować pracę kierowców, dokładniej prognozować popyt i jednocześnie przyczyniać się takimi działaniami do niższej emisji co2.
5. Łatwiejsza komunikacja
Chcesz być w stałym kontakcie ze swoimi pracownikami i zależy Ci na tym, by Twój przewoźnik był zawsze o wszystkim dobrze poinformowany? Nowoczesne technologie mogą mu w tym pomóc! Wystarczy regularnie z nich korzystać, by mieć pewność, że żaden ważny komunikat nie umknie jego uwadze.
6. Łatwiejsza optymalizacja floty
Zależy Ci na tym, by regularnie monitorować poziom paliwa w samochodach firmowych, oszczędzać na paliwie, a nawet kontrolować czy jest wykorzystywane przez Twoich pracowników zgodnie ze swoim przeznaczeniem? Możesz to zrobić regularnie, optymalizując swoją flotę i lepiej zarządzać popytem a podażą usług transportowych w Twojej firmie. Jak to zrobić? Wystarczy, że dostosujesz liczbę pojazdów do aktualnego zapotrzebowania w swoim przedsiębiorstwie, by tym samym zminimalizować ryzyko jazdy na pusto i ograniczać emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Dostosuj liczbę pojazdów do rzeczywistego zapotrzebowania, aby unikać nadmiernego posiadania zbyt wielu pojazdów w danej chwili.
Profesjonalna organizacja transportu ładunku z i do Europy – tylko z Logiscom!
Chcesz oddelegować transport swojego ładunku do dowolnego kraju w Europie lub w innym kraju? Skorzystaj z doświadczenia fachowców w Logiscom, którzy pomogą Ci zorganizować kompleksowy transport ładunku do określonego miejsca i zadbają o pełną dokumentację transportową. Potrzebujesz wsparcia w zakresie zorganizowania transportu Twojego ładunku do dowolnej lokalizacji? Zapraszamy do współpracy i skorzystania z oferty Logiscom.
Dobrze zorganizowany transport ładunku bez ryzyka pustych przebiegów
Wykorzystując powyższe sposoby – możesz znacząco zredukować odsetek podróży bez ładunku Twoich ciężarówek i jednocześnie w ten sposób efektywniej zorganizować transport w swojej firmie. Wykorzystaj je z korzyścią dla swojej firmy, by usprawnić logistykę łańcucha dostaw i zwiększyć efektywność przejazdów w Twojej firmie przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka pustych przebiegów.