Rodzaje wózków widłowych stosowanych w logistyce   

Rodzaje wózków widłowych stosowanych w logistyce   

W branży logistycznej w celu zwiększenia wydajności codziennej pracy wykorzystuje się m.in. wózki widłowe, które umożliwiają szybsze załadowanie towaru i zwiększenie wydajności magazynowej podczas pracy. Jakie są rodzaje wózków widłowych, jakie jest ich zastosowanie w branży logistycznej i co warto wiedzieć o ich budowie? Zapraszamy do przeczytania artykułu na ten temat. 

Czym jest wózek widłowy? 

Wózek widłowy to urządzenie, które w branży logistycznej często jest niezbędne podczas różnego rodzaju operacji logistycznych wewnątrz i na zewnątrz magazynu. Ułatwia transport ciężkich ładunków, ponoszenie ich na odpowiednią wysokość, a także jest to urządzenie nie do zastąpienia w codziennych obowiązkach operacyjnych w logistyce.

Jak są klasyfikowane wózki widłowe i jakie są ich rodzaje?

Klasyfikacja wózków widłowych dzieli się głównie pod względem budowy, funkcji transportowych i napędu, w które są wyposażone. Każdy wózek widłowy ma zbliżoną konstrukcję. 

Każdy wózek widłowy składa się głównie z następujących części:

 • płyty czołowej,
 • masztu,
 • wideł,
 • karetki,
 • siłownika umożliwiającego podnoszenie udźwigu,
 • kierownicy,
 • specjalnej ramy, 
 • fotelu operatora,
 • pokrywy silnika.

Jak jest zbudowany wózek widłowy? 

Budowa wózka widłowego niezależnie od jego rodzaju zawsze jest podobna. Podstawowy układ konstrukcyjny wózka widłowego składa się przede wszystkim z tzw. płyty czołowej, masztu, łańcucha i wideł, łańcucha i napędu w zależności od typu wózka. Ponadto każdy wózek widłowy składa się z układu hamulcowego i tzw. bloku napędowego. 

Jak dzielą się wózki widłowe pod względem budowy, napędu i funkcji? 

Wózki widłowe pod względem budowy dzielą się na wózki widłowe wyposażone w zróżnicowany napęd i rozmaite funkcje. 

Wózki widłowe, które będą wykorzystywane głównie w przestrzeniach magazynowych – powinny być wyposażone w specjalny filtr ograniczający, który umożliwia ochronę powierzchni magazynowej przed szkodliwymi substancjami. 

W jaki sposób dzielą się wózki widłowe pod względem zróżnicowanego napędu?

Przede wszystkim wózki widłowe są wyposażone w trzy główne rodzaje napędów i czwarty – ręczny, który służy głównie do wyładunku lekkich towarów: 

 • wózki widłowe z napędem spalinowym – są najczęściej stosowanymi wózkami na zewnątrz w magazynach. Jednocześnie są najbardziej wydajnymi i przystosowanymi do łatwego podnoszenia ładunków, ale warto pamiętać, że ten typ wózków widłowych powoduje najwięcej zanieczyszczeń. 
 • wózki widłowe z napędem gazowym – tego rodzaju wózki widłowe są projektowane głównie do stosowania w otwartych przestrzeniach i również muszą być wyposażone w specjalne filtry i wewnętrzne butle gazowe, które zapobiegają ulatnianiu się szkodliwych substancji. 
 • wózki widłowe z napędem elektrycznym – to najczęściej stosowane wózki widłowe w przestrzeniach magazynowych o ograniczonym metrażu, w których ważne jest dokładne wykonywanie manewrów i efektywność pracy magazynowej. Tego rodzaju wózki są najczęściej wyposażone w specjalny akumulator, który zapewnia ciszą pracę i jednocześnie ma zerową emisję szkodliwych substancji, dzięki czemu pracownicy są bezpieczni, co zmniejsza ryzyko zatruciem się tlenkiem węgla. Jednak warto pamiętać, że nieprawidłowa eksploatacja wózka widłowego może powodować wiele nieodwracalnych w skutkach zagrożeń. Minusem wózków z napędem elektrycznym jest to, że muszą być ładowane, a najczęściej są wyposażane w napęd kwasowo-ołowiowy.
 • wózki widłowe napędzane ręcznie – tego rodzaju  wózki są zwykle tańsze w zakupie i mają tańsze części eksploatacyjne. Ponadto praca z tego typu wózkami jest bezpieczniejsza, dlatego najczęściej wykorzystuje się je do transportowania małych przedmiotów i niewielkich ładunków. Pod względem konstrukcyjnym tego typu wózki mają dodatkową wagę i specjalny mechanizm różnicowy i są wyposażone w maszt – podobnie jak pozostałe wózki. Ogromną zaletą zakupu tego typu wózka jest to, że nie wymagają uprawnień UDT. 

Podział wózków widłowych pod względem określonych funkcji

Wózki widłowe stosowane w branży logistycznej różnią się od siebie również pod względem poszczególnych funkcji, które też są zależne od rodzaju mechanizmów, w które są wyposażone. Są to najczęściej: 

 • wózki widłowe kontenerowe 
 • wózki widłowe boczne 
 • wózki widłowe podnośnikowe 
 • wózki widłowe terenowe
 • wózki widłowe skrętne 
 • wózki widłowe przeznaczone do stosowania  w magazynach wysokiego składowania 
 • wózki widłowe wielokierunkowe 
 • wózki widłowe podwieszane 
 • wózki widłowe systemowe 
 • wózki widłowe kontenerowe 
 • wózki widłowe anty-wybuchowe 

Jakie wózki widłowego są wykorzystywane w nowoczesnych magazynach? 

W nowoczesnych magazynach najczęściej stosuje się wózki elektryczne i spalinowe. Te drugie są wyposażone w silniki wysokoprężne (najczęściej napędzane olejem napędowym), dlatego ze względów bezpieczeństwa są wykorzystywane w zewnętrznych przestrzeniach magazynowych. 

Do czego wykorzystuje się wózki widłowe w branży logistycznej? 

W branży logistycznej wózki widłowe są bardzo często wykorzystywanymi urządzeniami, które pomagają w szybszym rozładunku i załadunku towarów na ciężarówki i różnego rodzaju naczepy, ułatwiają też szybsze wykonanie wielu operacji magazynowych. 

Nierzadko są również niezastąpione do rozładunku towarów na rampach i pozwalają przyśpieszyć wszelkie prace operacyjne w magazynie. 

W logistyce wózki widłowe są używane wewnątrz hal magazynowych, jak i na zewnątrz. Wózki widłowe są niezastąpionym sprzętem podczas rozładunku różnego rodzaju ciężkich i nietypowych gabarytowo ładunków z wykorzystaniem ramp przeładunkowych.

Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie wózka widłowego?

Wybór wózka widłowego do prac magazynowych powinien być poprzedzony odpowiednim researchem, a także dokładnym porównaniem ofert danych producentów. 

 • Stan techniczny wózka –  to bardzo ważny parametr techniczny wózka widłowego, od którego zależy jego żywotność i możliwości podczas pracy, dlatego warto wybierać tylko wózki widłowe w bardzo dobrym stanie technicznym. 
 • Producent i marka wózka widłowego – przeanalizuj, jacy producenci produkują wózki widłowe, jak długo każda z marek danego producenta działa na rynku i jakie rozwiązania konstrukcyjne wdrożyła w swoich produktach.  
 • Rozstaw wideł – zwróć szczególną uwagę na parametry techniczne wózka widłowego i rozstaw wideł, który jest Ci niezbędny do pracy. 
 • Rozmiar opon wózka – to kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę i od którego zależy również codzienny komfort korzystania z wózka widłowego. 
 • Przebieg wózka – podczas zakupu wózka widłowego do swojego magazynu zwróć szczególną uwagę na przebieg, czyli to, ile motogodzin wyjeździł wybrany wózek. 
 • Historia serwisowa – to kolejny czynnik, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu wózka widłowego do swojego magazynu 
 • Ważność badania UDT –  to jeden z parametrów, który jest niezbędne do prawidłowej eksploatacji wózka widłowego. 
 • Gwarancję sprzedawcy – wybierając wózek widłowy do swojej firmy – zwróć szczególną uwagę na to, czy zakup wózka widłowego wiąże się z dodatkową gwarancją producenta.

Jakie są korzyści wykorzystania wózków widłowych w branży logistycznej? 

Wózki widłowe to narzędzia o szerokim zastosowaniu w wielu branżach. Jakie korzyści wiążą się z ich wykorzystaniem w branży logistycznej? Oto najważniejsze z nich:

Jedną z najważniejszych korzyści regularnego stosowania wózków widłowych w branży logistycznej jest szybszy czas załadunku i rozładunku towarów. 

Jaki wózek widłowy wybrać do magazynu wysokiego składowania? 

Zależy Ci na tym, by dobrać odpowiedni wózek widłowy do magazynu wysokiego składowania, ale nie wiesz, na jaki się zdecydować? 

Wózek widłowy w magazynie wysokiego składowania musi być przystosowany do skomplikowanych prac magazynowych i wyposażony w odpowiedni udźwig.

Do magazynów wysokiego składowania nie bez powodu wykorzystuje się najczęściej wózki widłowe typu reach truck. Dlaczego? Bo tego typu wózki charakteryzują się specjalną konstrukcją, są wytrzymałe, wyposażone np. w trzyczęściowe maszty i specjalne ramy, które dodatkowo zwiększają wytrzymałość całej konstrukcji wózka.

W tego typu pojazdach bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego kierunku jazdy, dlatego kabina operatora musi być prostopadła w stosunku do kierunku jazdy, by miał on odpowiednią widoczność podczas manewrów wózkiem widłowym, a także zapewnione bezpieczeństwo podczas pracy. W niektórych magazynach w zależności od metrażu może być konieczność wykorzystania wózka widłowego o ograniczonych wymiarach. 

Wynajem nowoczesnego magazynu w  Logiscom – dlaczego warto?  

Chcesz zlecić transport określonego ładunku lub przetransportować ciężki sprzęt w magazynie i potrzebujesz fachowego wsparcia? Napisz do nas, a my chętnie Ci pomożemy!

A może szukasz nowego magazynu do wynajęcia, który dysponuje nowoczesnymi wózkami widłowymi, by ułatwić Twoim pracownikom codzienną pracę?

W Logiscom możesz wynająć magazyn na dogodnych warunkach i w świetnej lokalizacji. Sprawdź ofertę usług Logiscom przekonaj się, że to się opłaca!  

Wózek wózkowi nierówny – wybierz właściwy wózek widłowy dla swojej firmy!

Wybór odpowiedniego wózka widłowego powinien być poprzedzony szczegółową analizą parametrów technicznych, jak i specyfiką magazynu, do którego należy dobrać wózek widłowy o odpowiednich parametrach.