Sposoby składowania różnych towarów w magazynie

Sposoby składowania różnych towarów w magazynie

Jakie są sposoby składowania różnych towarów w magazynie i z jakich metod składowania produktów skorzystać, by zaoszczędzić miejsce w magazynie? Efektywność łańcucha dostaw w logistyce jest uzależniona od wielu czynników: organizacji pracy, wypracowanych nawyków pracowników, a także sposobu zorganizowania magazynu, a także od metod składowania towarów. To właśnie one ułatwiają organizację codziennej pracy, dlatego warto je dokładnie poznać, by wiedzieć, które z nich mogą ułatwić Ci codzienną pracę w branży logistycznej. 

Dlaczego tak ważną kwestię odgrywa rola magazynowania w procesie logistycznym? 

W branży logistycznej każdy rodzaj ładunku charakteryzuje się innymi wymaganiami producentami odnośnie zasad przechowywania produktów w magazynie, temperaturami i wieloma innymi aspektami, które muszą być spełnione podczas magazynowania.

Jeśli dany produkt nie jest przechowywany w odpowiedni sposób – to istnieje ryzyko, że utraci swoje pierwotne właściwości i nie będzie nadawał się do spożycia np. lekarstwa czy produkty żywnościowe (w szczególności z krótkim terminem przydatności do spożycia). 

Na tej podstawie warto sobie uświadomić, jak ważną rolę odgrywa właściwe przechowywanie produktów zgodnie z wymaganiami producentów. Z tego powodu operatorzy logistyczni i magazynierzy podejmują decyzje dotyczące sposobu załadunku tych produktów.

Jak przechowywać rozmaite towary w magazynie, by nie utraciły swoich pierwotnych właściwości? 

Każdy produkt ma inne wymagania dotyczące sposobu magazynowania i jest to zależne nie tylko od jego specyfiki, ale również od wymogów producentów w zakresie magazynowania i transportowania. Np. produkty żywnościowe muszą być przechowywane w odpowiedni sposób i transportowane zgodnie z ustawą HACCP i w odpowiednich temperaturach w zależności od rodzaju danego produktu lub warzywa. 

Wybór właściwej metody składowania produktów w magazynie – o czym pamiętać? 

Każdy produkt, który podlega magazynowaniu – musi być przechowywany we właściwy sposób, który uwzględnia nie tylko jego specyfikę, ale również szczególne wymagania producenta. Od tych wymogów zależy proces magazynowania i wybór odpowiedniej metody składowania towarów. Im bardziej przemyślana metoda magazynowania, tym większa szansa na to, że efektywność łańcucha dostaw będzie satysfakcjonująca i pozwoli wypracować przewagę konkurencyjną. 

To dlatego w wielu magazynach wykorzystuje się sprawdzone systemy składowania produktów np. według wcześniej wypracowanych standardów wewnętrznych w Twojej firmie lub według aktualnej rotacji, czyli kolejności, w jakiej pojawiają się towary na magazynie lub według wypracowanych metod np. metody FIFO (z ang. first in, first out), która dotyczy kolejności produktów na magazynie. 

Jak dobrać odpowiedni sposób przechowywania produktów w magazynie? 

Magazynowanie produktów powinno uwzględniać przede wszystkim specyfikę danego towaru, wymagania producenta w zakresie magazynowania i jednocześnie Twoje aktualne możliwości magazynowe.

Umiejętny dobór określonej metody składowania jest więc zależny od dokładnej specyfiki danych towarów, ilości, wymagań producenta, a także możliwości technicznych w danej przestrzeni oraz  wypracowanych standardów dotyczących przechowywania ładunków, a także takich kwestii jak rotacja produktów w magazynie. 

Jakie zasady są ważne podczas przechowywania produktów w magazynach?

Sposób przechowywania produktów w magazynie jest uzależniony m.in. od ilości towarów, ich specyfiki, szczegółowo określonych warunków przez producenta danych towarów (np. w przypadku bardzo specjalistycznych produktów).

Dobór rodzaju magazynu i sposobu przechowywania do rodzaju ładunku 

Jednym z czynników, który ma wpływ na wypracowanie odpowiedniej organizacji wewnętrznej w magazynie i wywiera również wpływ na efektywność procesu logistycznego –  jest uwzględnienie zasad przechowywania towaru w magazynie.

Dlatego tak ważny jest umiejętny dobór właściwej metody składowania do rodzaju przechowywanych towarów wraz z uwzględnieniem wypracowanych standardów magazynowania w danej firmie. 

Organizacja magazynu składowania – z jakich metod skorzystać? 

Jedną z najpopularniejszych metod składowania, która ułatwia również organizację pracy magazynowej – jest układanie towarów w wolnych miejscach w magazynie. Ta metoda polega na takim składowaniu najróżniejszych towarów dokładnie tam, gdzie pozwala na to wolne miejsce. Minusem tej metody jest większy chaos w przestrzeni magazynowej i trudności w efektywnym konfekcjonowaniu towarów.

O wiele lepszym systemem, który zwiększa efektywność pracy magazynowej – jest magazynowanie towarów według metody stałych miejsc.

Dlaczego ta metoda jest lepszym rozwiązaniem? Głównie dlatego, że stałe miejsca dla towarów w magazynie ułatwiają wypracowanie nawyków organizacyjnych, oszczędzają czas i sprawiają, że dana kategoria produktów ma swoje stałe miejsca w magazynie, dzięki czemu łatwiej je zidentyfikować i odnaleźć.  

Innym sposobem na szybsze konfekcjonowanie produktów i ich łatwiejsze odszukiwanie w magazynie jest podział magazynu na specjalne strefy w zależności od wypracowanych standardów.

Dlaczego tak ważna jest organizacja magazynu i jaki ma wpływ na efektywny łańcuch dostaw? 

Zależy Ci na tym, by zamówienia klientów szybko opuszczały magazyn lub centrum logistyczne i były terminowo dostarczane do klientów? W pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednią organizację pracy swojego magazynu.

Przeanalizuj, w jaki sposób do tej pory funkcjonowała prace magazynowe w Twojej firmie i dąż do tego, by wyeliminować wszelkie tzw. wąskie gardła.  Jeśli więc w Twoim magazynie jakieś czynności wymagają poprawy czy usprawnień – skup się na nich, by wypracować najlepszą metodę składowania towarów, która będzie korzystnym systemem pracy dla Twoich pracowników. 

Jakie są skuteczne sposoby składowania różnych towarów w magazynie?

Prowadzisz hurtownię owoców i zastanawiasz się, jak bezpiecznie przechowywać owoce? By nie utraciły swoich właściwości – zaleca się przechowywanie owoców w temperaturach od 0 do 4 stopni Celsjusza, przy czym należy również uwzględnić w magazynie odpowiedni poziom wilgotności powietrza, która nie powinna przekraczać 95%.  

Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w zakresie przeprowadzenia procesów logistycznych w Twojej firmie? A może zależy Ci na tym, by uporządkować przestrzeń w magazynie i wybrać najlepszą metodę składowania towarów dla swojego sklepu internetowego, ale nie wiesz na co się zdecydować? Od dawna szukasz kogoś, kto we właściwy sposób poukłada procesy logistyczne w Twojej firmie? Zapraszamy do skorzystania z naszych usług logistycznych.

Odpowiedni sposób magazynowanie towarów kluczem do sukcesu w lepszej organizacji pracy magazynowej 

Umiejętny dobór metody składowania do rodzaju i specyfiki danego towaru to połowa sukcesu dla wypracowania właściwej metody zarządzania zapasami. Dlatego warto zadbać o to, by w swojej firmie wdrożyć automatyzacje i wybrać najlepszą możliwą metodę zarządzania zapasami.