LOGISTYKA A SPEDYCJA – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

LOGISTYKA A SPEDYCJA – CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

Rola logistyki to nie tylko planowanie tras kierowców i ich optymalizowanie pod kątem możliwości jak najszybszego dostarczenia ładunku do odbiorcy. Spedycja to liczne procesy, których efektem jest zorganizowanie transportu określonego ładunku w danym terminie. Sprawdź nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej o różnicach w zawodzie logistyka a spedytora.  

Czym jest logistyka a czym spedycja? 

Bardzo często wiele osób nie rozróżnia spedycji od logistyki, a warto pamiętać, że nie są to pojęcia tożsame. Pomimo że spedycja jest znaczną częścią logistyki, warto znać różnice pomiędzy tymi pojęciami. 

Logistyka to pojęcie bardzo szerokie, w ramach którego realizowane jest mnóstwo różnorodnych procesów. Logistyka w wielu firmach obejmuje wiele rozmaitych czynności i procesów, których efektem ma być dostarczenie ładunku do określonego miejsca w danym terminie.

Natomiast spedycja to pewna część logistyki, ale w jej ramach jest realizowanych wiele trudnych i skomplikowanych procesów np. wycena usługi transportowej, analizowanie tras kierowców i optymalizowanie ich pod względem najkrótszego czasu dostawy ładunku do wybranego portu lub miejsca docelowego klienta. 

Co warto wiedzieć o procesach logistycznych? 

Jakie to procesy? Od umiejętności rozpoznania potrzeb klienta, który chce skorzystać z usługi logistycznej po umiejętne zarządzanie zapasami i korzystanie z nowoczesnych technologii np. systemów telematycznych do łatwiejszego planowania tras kierowców i eliminowania ewentualnych zagrożeń na drodze aż po wdrażanie tzw. tras zastępczych. 

Logistyka dotyczy więc szczegółowego procesu planowania transportu, realizacji usługi transportowej aż po zarządzanie informacjami i drogą, jaką pokonuje ładunek na danym etapie. Droga danego ładunku jest uzależniona nie tylko od sytuacji na drodze, ale również od umiejętności komunikacyjnych w danej firmie logistycznej. 

W ramach logistyki realizowane jest także umiejętne zarządzanie łańcuchem dostaw i zapasów np. w magazynie, by uniknąć sytuacji, gdy np. towar jest dostarczany do przepełnionego magazynu i nie ma gdzie go umieścić. 

Podział logistyki pod względem procesów

Logistykę można podzielić na dwa rodzaje: klasyczną logistykę, w której każdy proces traktuje się jako odrębną czynność i logistykę zintegrowaną, w ramach której każdy ten proces jest integralną częścią. W ramach procesu logistycznego logistyk może również sprawować pieczę nad obsługą klienta, a nawet prognozować popyt na usługi logistyczne w danym miesiącu.  

Spedycja to organizowanie transportu danego ładunku w taki sposób, by jak najszybciej i bezpiecznie dotarł do klienta, a także wiele niezbędnych czynności, które muszą być należycie wykonane, by ten transport się powiódł np. prawidłowo wypełniona dokumentacja techniczna i fachowa odprawa celna ładunku, by ładunek mógł się przemieszczać na określonej trasie.

Czym zajmuje się logistyk?

Logistyk jest odpowiedzialny za prognozowanie popytu na usługi logistyczne, przewidywanie zagrożeń, które mogą wystąpić podczas realizacji usługi transportowej i szukanie praktycznych rozwiązań, których celem będzie dostarczenie ładunku w wyznaczonym terminie. Ponadto w zakresie jego codziennych obowiązków są również czynności operacyjne np. dbanie o efektywność łańcucha dostaw i płynny przepływ towarów w magazynie. 

Jakie są obowiązki spedytora? 

Spedytor jest odpowiedzialny za dokładne zorganizowanie transportu danego ładunku w taki sposób, by Twój ładunek mógł bezpiecznie i bez żadnych komplikacji dotrzeć do wyznaczonego miejsca w odpowiednim terminie. By jednak było to możliwe najpierw spedytor powinien szczegółowo uzgodnić z klientem warunki realizacji usługi transportowej. Dlatego podczas takiej współpracy bardzo ważna jest odpowiednia komunikacja z klientem i dokładne przeanalizowanie jego potrzeb dotyczących tego typu usługi. 

Wymaga to więc nie tylko bardzo dobrej orientacji w terenie, ale również umiejętności komunikacyjnych i negocjacyjnych z klientami podczas sprzedaży usługi spedycyjnej. 

W tym zawodzie bardzo ważna jest umiejętna organizacja przewozu ładunku, by dotarł jak najszbyciej do wyznaczonego celu. Umiejętna organizacja procesu transportowego jest głównym zadaniem spedytora. To na nim spoczywa odpowiedzialność za dostarczenie ładunku w wyznaczonym terminie. 

Spedytor ustala z jakiego miejsca realizowany jest załadunek towarów, a gdzie będzie realizowany rozładunek towaru.

Spedycja dotyczy szerszej organizacji transportu ładunków i wiążę się z koniecznością organizacji wielu rozmaitych procesów logistycznych m.in. formalności celnych, przepraw promowych, załadunku towarów na statek czy sprawowania pieczy nad pełną dokumentacją techniczną dotyczącą danego ładunku.

Powierz logistykę i spedycję swojej firmy profesjonalistom  

Chcesz przewieźć ładunek o nietypowych gabarytach do dowolnego kraju Europy lub z Europy? Z Logiscom możesz liczyć na pełne i fachowe wsparcie w zakresie kompleksowej logistyki – od profesjonalnej organizacji transportu po rzetelnie zorganizowaną spedycję, a także wsparcie w zakresie przepraw promowych i w zakresie dopełnienia formalności celnych. 

Potrzebujesz doświadczonego spedytora do współpracy, który zorganizuje proces transportu dla Twojego ładunku od początku do końca? Chcesz powierzyć ładunek doświadczonej firmie logistycznej, by mieć pewność, że będzie on w dobrych i fachowych rękach?

W Logiscom współpracujemy wyłącznie ze spedytorami, którzy mają minimum 3-letnie doświadczenie zawodowe, dlatego u nas masz pewność, że Twó ładunek jest zawsze w dobrych rękach, a sam proces logistyczno-spedycyjny jest bardzo dobrze zorganizowany! 

Spedycja a logistyka to nie jest to samo! 

Dokładna znajomość różnic pomiędzy logistyką a spedycją pozwoli Ci nie tylko podejmować łatwiejsze decyzje biznesowe, ale również pozwoli uniknąć wielu błędów w tej branży. Jeśli prowadzisz firmę i chcesz mieć pewność, że Twój ładunek dotrze do wyznaczonego celu – to zdecydowanie warto powierzyć realizację tego typu zadań profesjonalnej firmie logistycznej.