Rodzaje kontenerów w transporcie w branży logistycznej – pod jaki wymiar wybrać kontener transportowy? 

Rodzaje kontenerów w transporcie w branży logistycznej – pod jaki wymiar wybrać kontener transportowy? 

Rodzaje kontenerów w transporcie w branży logistycznej – pod jaki wymiar wybrać kontener transportowy? 

Nie wiesz, jaki kontener transportowy wybrać dla konkretnego rodzaju ładunku? Zależy Ci na tym, by dowiedzieć się jakie rodzaje kontenerów w transporcie są stosowane i dlaczego? Poznaj najważniejsze rodzaje kontenerów do przewożenia towarów i rodzaje ładunków w transporcie. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, by wiedzieć jak zbudowany jest kontener i jaki kontener wybrać pod konkretny wymiar ładunku.

Jaki kontener transportowy wybrać? Poznaj najpopularniejsze rodzaje kontenerów w transporcie morskim 

W transporcie drogowym krajowym i międzynarodowym towarów operatorzy logistyczni  na co dzień wykorzystują różne rodzaje towarów do bezpiecznego przewozu rozmaitych ładunków w zależności od konkretnego gabarytu danego ładunku i ciężkości, by je bezpiecznie przewozić. Kontenery różnią się od siebie nie tylko wysokością czy ze względu na wymiary, ale również przeznaczeniem. Dzięki temu doświadczony operator logistyczny wie, jaki rodzaj kontenera wybrać do przewiezienia specyficznego ładunku, który np. wymaga stałej temperatury podczas przewozu. 

Nie każdy rodzaj towaru będzie odpowiedni do umieszczenia w standardowym kontenerze, a niektóre przedmioty będą wymagały szczególnego zabezpieczenia na czas przewozu. Różne rodzaje kontenerów dopasowują do specyfiki danego ładunku w taki sposób, by przewożenie ładunków było bezpieczne. Nie bez znaczenia jest też wygodny załadunek towaru, dlatego skrzynia musi być dopasowana do specyfiki danego ładunku, jego wymiarów i ciężkości.

Załadunek i rozładunek towarów wymaga od operatorów logistycznych nie tylko wykorzystania zdobytej wiedzy logistycznej, ale również sprawnej organizacji pracy, elastyczności w działaniu i znajomości ładunków, by w odpowiedni sposób dopasować je do danego typu kontenera. 

 • Kontener standardowy (z j.ang – general purpose container)– to uniwersalny kontener, który jestprzeznaczony jest do transportu najróżniejszych ładunków. Kontenery uniwersalne ułatwiają operatorom logistycznym transport najróżniejszych produktów – od ładunków drobnicowych po większe produkty, które wymagają dobrego zabezpieczenia na czas przewozu do miejsca docelowego. 

 • Kontenery typu dry van – używane są głównie do lekkich towarów drobnicowych takich jak produkty żywnościowe czy zabawki dziecięce, ale służą również do transportowania bardziej specjalistycznych produktów, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed kradzieżą. Zabezpieczenie zawartości tego typu kontenerów jest możliwe za pomocą kłódek i plomb. 

 • Kontener open top, czyli kontener z otwartym dachem – kontener open top to rodzaj kontenera z otwartym dachem i bokiem, który jest przeznaczony do bezpiecznego transportu ładunków ponadabarytowych, które wymagają solidnego zabezpieczenia na czas podróży. Ułatwia załadunek ciężkich i nietypowych pod względem gabarytu towarów. Umożliwia również bardzo dobre zabezpieczenie przewożonych ładunków przed warunkami atmosferycznymi dzięki zdejmowanej plandece. Ponadto skutecznie skraca czas załadunku towarów, co ma wpływ na szybsze dostarczenie określonego produktu do odbiorcy docelowego. 

 • Kontener typ flat rack  (z j. ang – flat rack containers) – ułatwiają operatorom logistycznym załadunek towaru od góry (szczególnie w sytuacjach, gdy rodzaj ładunku wymaga takiego sposobu załadunku) i pozwala go lepiej zabezpieczyć do podróży.  

 • Kontener high cube – to kontenery, które służą do przewozu ładunków, które są wysokie i często są nietypowe pod względem gabarytu. 

 • Kontenery typu platforma – kontenery platformy służą do transportowania bardzo ciężkich ładunków najczęściej o nietypowych wymiarach, które wymagają dobrego zabezpieczenia. 

 • Kontener chłodniczy – tego rodzaju kontener jest przeznaczony do bezpiecznego transportowania wyłącznie ładunków chłodniczych i zapewnia im optymalną temperaturę bez ryzyka utraty jakichkolwiek właściwości. Celem tego typu kontenerów jest to, by utrzymać temperaturę w zakresie określonych stopni np. wymaganych przed producenta danego produktu, co jest ważne np. podczas transportu leków czy produktów żywnościowych i alkoholowych. 

 • Kontenery zbiornikowe – to różnego rodzaju cysterny, które ułatwiają przewóz paliw i substancji płynnych, nierzadko szkodliwych dla środowiska i takich, które w połączeniu z innymi składnikami mogą wchodzić w reakcje chemiczne. 

Jakie jest wykorzystanie kontenerów, czyli jakie rodzaje towarów są transportowane w kontenerach? 

W branży logistycznej w zależności od rodzaju ładunku sporo różnych produktów transportowanych jest w kontenerach. W codziennej pracy operatorów logistycznych nie obca jest również europaleta, która pozwala na umieszczenie odpowiednich ładunków w celu bezpiecznego przewozu.

Standardowa europaleta ma wagę wynoszącą 25 kilogramów i aktualnie jest najczęściej stosowana w branży transportowej.

Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie towaru na czas trwania przewozu z jednej lokalizacji do drugiej.  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kontenera dla ładunku? 

Ciekawi Cię, w jaki sposób operatorzy logistyczni wybierają kontenery dla określonych ładunków? Biorą pod uwagę następujące kwestie:

 • stan techniczny kontenera – każdy operator logistyczny przed oddelegowaniem ładunku do transportu musi najpierw sprawdzić stan techniczny kontenera, by mieć pewność, że nie ma uszkodzeń. 
 • rozmiar ładunku 
 • dostępne na rynku rozmiary kontenerów
 • budowę kontenera – zastanów się, czy na potrzeby transportu swojego ładunku potrzebujesz zamówić np. standardowy kontener czy np. lepsze będą kontenery z otwartym dachem.
Jak zbudowany jest kontener?

Kontener składa się ze specjalnej konstrukcji:

 • ramy,
 • naroży zaczepowych,
 • specjalnych kieszeni na widły,
 • podłogi,
 • ścian bocznych,
 • ściany czołowe,
 • dachu,
 • drzwi kontenera. 

Kontenery są nieodłącznym elementem podczas zabezpieczenia najróżniejszego rodzaju ładunków i przygotowania ich do dalszego i bezpiecznego transportu. 

Jakie są zalety transportu towarów w kontenerach morskich? 

Szukasz firmy logistycznej, która ma doświadczenie w transporcie i zorganizuje dla Twoje firmy transport ładunku do dowolnego kraju świata? W Logiscom możesz liczyć na fachowe doradztwo i terminowe usługi logistyczne. 

Bezpieczny i terminowy transport kontenerowy z Logiscom 

Potrzebujesz przetransportować bezpiecznie ładunek i nie wiesz, jaki kontener wybrać? Chcesz oddelegować proces organizacji transportu ładunku profesjonalnej i doświadczonej firmie i zyskać pewność, że Twój ładunek bezproblemowo dotrze do celu? W Logiscom czeka na Ciebie Twój opiekun, który odpowie na wszelkie Twoje pytania i pomoże Ci zorganizować transport ładunku do A do Z! 

Sprawdź naszą usługę logistyczną i zyskaj wsparcie na każdym etapie realizacji transportu!

Fachowy transport kontenerowy dla Twojego ładunku 

Niezależnie od tego, jaki rodzaj ładunku chcesz przetransportować – w Logiscom zawsze masz pewność, że odpowiednio zorganizujemy przewóz towarów tak, by w odpowiedni sposób zabezpieczyć Twój ładunek do podróży i jednocześnie dostarczyć go w terminie do wyznaczonego miejsca w Polsce lub w dowolnym kraju świata.

Nasi doświadczeni operatorzy logistyczni pomogą Ci na każdym etapie współpracy – od sprawnego pierwszego kontaktu, by ustalić wszelkie niezbędne szczegóły aż po etap ostatniej mili.