Dlaczego warto wykorzystywać monitoring GPS?

Dlaczego warto wykorzystywać monitoring GPS?

Monitoring GPS w branży logistycznej odgrywa bardzo ważną rolę. Pozwala błyskawicznie sprawdzić lokalizację danego pojazdu, ustalić jego współrzędne na mapie i w razie zagrożenia – np. wskutek wypadku drogowego, zmienić trasę kierowcy. 

Jak działa monitoring GPS?

Monitoring GPS wykorzystuje m.in. fale elektromagnetyczne, które przesyłają sygnał pomiędzy nadajnikiem umieszczonym w  samochodzie a odbiornikami lokalizacyjnymi, dzięki czemu menadżerowie flot w firmach transportowych mogą przekazywać najróżniejsze informacje w czasie rzeczywistym.

Fale elektromagnetyczne z bardzo dużą dokładnością namierzają nadajniki GPS, dzięki czemu bardzo szybko można zlokalizować konkretny pojazd należący do floty firmowej. Właśnie dlaczego monitoring GPS to nowoczesne narzędzie stosowane od lat w branży transportowej.

Jakie informacje można uzyskać dzięki monitoringowi GPS?

Monitoring GPS pozwala na zweryfikowanie dokładnej lokalizacji pojazdu należącego do floty firmowej. Pomaga również uzyskać dokładną trasę przejazdów wraz z konkretnym czasem przeznaczonym na pracę jak i odpoczynek kierowców.

Monitoring GPS i jego rola w branży transportowej

Monitoring GPS w branży transportowej stosowany jest od wielu lat głównie ze względu na możliwości lokalizacyjne pojazdów należących do floty firmowej i wzrost bezpieczeństwa kierowców. Stosując monitoring GPS w swojej firmie wielu właścicieli może się ustrzec przed wieloma przykrymi konsekwencjami np. kradzieżą auta, niewłaściwym wykorzystaniem paliwa, niebezpieczeństwami na drogach czy skutkami nieterminowej dostawy ładunków.

Korzyści ze stosowania monitoringu GPS w Twojej firmie transportowej

Wykorzystanie monitoringu GPS w codziennej pracy wiąże się z wieloma korzyściami. Jeśli prowadzisz firmę transportową wdrożenie monitoringu GPS jest konieczne nie tylko ze względów organizacyjnych, ale i po to, by łatwiej kontrolować kierowców czy koszty eksploatacyjne floty.

1. Gwarancja skutecznej komunikacji z kierowcą przez cały czas

Pierwszą korzyścią, dla której zdecydowanie warto wykorzystać monitoring floty firmowej jest regularna komunikacja z Twoimi pracownikami – przewoźnikami i kierowcami.

Nowoczesne technologie połączone z monitoringiem GPS pozwalają nie tylko namierzyć dany pojazd w kilka minut, ale również ułatwiają zaplanowanie tras kierowców czy wprowadzenie nagłych zmian np. w sytuacji zagrożeń, korków lub innych przeszkód, które mają wpływ na czas dostawy ładunku do klienta. Wykorzystanie monitoringu GPS w firmie transportowej ułatwia Ci nie tylko szybkie odnalezienie pojazdu, ale przede wszystkim uniknięcie wielu problemów.

2. Łatwiejsze zarządzanie pracą kierowców i terminowością realizowanych usług transportowych

Regularne korzystanie z monitoringu GPS przekłada się na łatwiejsze zarządzanie pracą kierowców i pozwala wygodniej zarządzać rozkładami jazdy. W związku monitoring GPS umożliwia również łatwiejsze egzekwowanie od kierowców terminowych dostaw, rozliczanie nadgodzin czy stosowanie kar np. za opóźnienia w transportach.

3. Skuteczny sposób na ograniczenie wydatków związanych z eksploatacją aut

Korzystanie z monitoringu GPS do nadzorowania aut flotowych pozwala firmom transportowym ograniczyć zbędne koszty eksploatacyjne dzięki regularnej ewidencji przebiegu każdego kilometra.

Firmy, które chcą odliczać koszty eksploatacyjne – muszą prowadzić regularną ewidencję kilometrów. Monitoring GPS pozwala menadżerom floty weryfikować czy paliwo firmowe jest wykorzystywane zgodnie z celami firmy.  

4. Większa kontrola aut należących do floty firmowej i możliwość weryfikacji aktualnej lokalizacji pojazdu na bieżąco

Ogromnym ułatwieniem w prowadzeniu działalności transportowej jest to, że każdy właściciel, menadżer floty transportowej może na bieżąco weryfikować aktualne położenie danego pojazdu. Umożliwia to znacznie większą kontrolę przejazdów i samochodów należących do firmy i błyskawiczne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

5. Kontrola firmowego paliwa i łatwa weryfikacja czy jest wykorzystywane do celów firmowych

Stosowanie monitoringu GPS to również sposób na zoptymalizowanie wydatków i weryfikację czy np. firmowe paliwo jest stosowane zgodnie z przeznaczeniem. W jaki sposób? Przede wszystkim regularne wykorzystanie monitoringu GPS pozwala śledzić każdy kilometr i trasy, dlatego jako właściciel floty możesz na bieżąco to weryfikować. Jeśli paliwo firmowe będzie wykorzystane do nieautoryzowanych przejazdów, to możesz o wiele łatwiej to sprawdzić i określić konsekwencje dla pracowników. 

6. Lepsza organizacja firmy

Wykorzystanie monitoringu GPS we własnej firmie transportowej pozwoli Ci zwiększyć efektywność przepływu informacji. Skutek? Efektywniejsze procedury wewnętrzne i lepsza organizacja firmy. Nowoczesne technologie i system GPS mają ogromny wpływ na działania logistyczne, dlatego warto z niego korzystać, by lepiej i efektywniej zarządzać firmą.

7. Sposób na większe oszczędności firmowe

Możliwość skutecznego kontrolowania wykorzystania aut floty firmowej to również sposób na uniknięcie zbyt wysokich kosztów firmowych. Weryfikacja źródeł np. nieautoryzowanych przejazdów pozwala natychmiast określić konsekwencje i chroni firmę przed stratami finansowymi.

8. Monitoring GPS pozwala wygodnie rozliczać kierowców z przepracowanego czasu pracy i nadgodzin

Wiesz do czego jeszcze możesz wykorzystać monitoring GPS w swojej firmie transportowej? Taki system ułatwi Ci weryfikację ile czasu Twoi pracownicy poświęcili na pracę i jednocześnie wygodnie i w pełni komfortowo rozliczysz ich z nadgodzin.

9. Większe bezpieczeństwo kierowców w trakcie realizowanych usług transportowych

Monitoring GPS pozwala również realnie zwiększyć bezpieczeństwo kierowców w czasie pracy i skutecznie chroni ich przed niebezpieczeństwami np. przed kradzieżą towaru lub ciężarówki i pozwala błyskawicznie namierzyć dany pojazd należący do floty firmowej. W sytuacji wykrycia jakiegokolwiek zagrożenia na drodze GPS wysyła powiadomienie o zagrożeniu, dzięki czemu zarządzający flotą może od razu znaleźć rozwiązanie dla kierowcy w sytuacji zagrożenia. 

10. Zmniejszenie ryzyka niewłaściwego wykorzystania pojazdu firmowego

Kontrolowanie tras kierowców i każdego przebytego kilometra pozwala zmniejszyć ryzyko, że pojazd firmowy będzie wykorzystany w niewłaściwy sposób, który jest niezgodny z celami firmy. Taki monitoring w czasie rzeczywistym pozwala w okamgnieniu wykryć nieautoryzowane przejazdy.  

Monitoring GSP w firmach transportowych – inwestycja w przyszłość

Zastosowanie monitoringu GPS w firmach transportowych wiąże się z wieloma korzyściami: od większej kontroli poboru paliwa po cel jego wykorzystania aż po weryfikowanie czasu pracy kierowców czy weryfikowanie nadużyć kierowców. Jeśli chcesz na bieżąco śledzić pojazdy swojej floty, inwestycja w monitoring GPS na pewno będzie dla Twojej firmy opłacalne!