Ekologiczne rozwiązania w transporcie

Ekologiczne rozwiązania w transporcie

Branża transportowa nieustannie się rozwija. Według statystyk europejski transport drogowy generuje najwięcej zanieczyszczeń i szkód dla środowiska ekologicznego ze względu na dużą emisję spalin. W związku z tym Unia Europejska wymaga od firm transportowych ograniczenia emisji dwutlenku węgla i zakłada, że takie ograniczenie będzie możliwe aż o 40 % do 2030 roku. 

Według statystyk Eurostatu polscy przewoźnicy stanowią największą grupę przewoźników, która regularnie dostarcza transporty do państw europejskich. Od 2018 roku polscy przewoźnicy zrealizowali ponad 270 mln ton ładunków o najróżniejszym przeznaczeniu, co statystycznie oznacza, że jest to ok. 23 % ogólnego transportu drogowego!  

Jakie ekologiczne rozwiązania są stosowane w transporcie?

1. Unowocześnienie floty firmowej

Pierwszy sposób, który ułatwi ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery to unowocześnienie floty firmowej. Im nowocześniejsza flota firmowa, tym większa szansa na mniejsze opłaty związane z emisją spalin w miastach. Działa to mobilizująco na właścicieli firm transportowych i wiele firm transportowych wymienia pojazdy na nowsze, by były bardziej ekologiczne. Nowoczesne samochody mają silniki, które powodują o wiele mniej zanieczyszczeń niż stare auta flotowe. 

2. Przygotowanie strategii zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa 

Określenie precyzyjnej polityki zrównoważonego rozwoju to priorytet dla firm transportowych. Na czym to polega? To  zaplanowanie konkretnych działań firm logistycznych, które w dłuższej perspektywie obniżą zużycie paliwa, pomogą zadbać o efektywny łańcuch dostaw i sprzyjają lepszej ochronie środowiska ekologicznego. Jednym z celów w takich strategiach może być np. wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii. 

3. Wykorzystanie nowoczesnych systemów telematycznych w codziennej pracy 

Kolejny sposób to wykorzystanie nowoczesnych technologii np. systemów telematycznych. Dlaczego warto je wykorzystać w swojej firmie transportowej? Po to, by z większą precyzją planować trasy kierowców, optymalizować je i w ten sposób oszczędzać firmowe paliwo. Dlaczego jeszcze warto to robić? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że dobrze zaplanowane trasy kierowców to mniejsze zużycie paliwa, spalin i dwutlenku węgla.  

Stosowanie telematyki to również świetny sposób na weryfikowanie czy kierowcy przestrzegają zasad ekonomicznego stylu jazdy, hamują, by oszczędzać energię i jednocześnie wykorzystują firmowe paliwo zgodnie z celami firmy, a nie do użytku prywatnego. 

4. Zastosowanie paliw alternatywnych jako zamiennik oleju napędowego

Firmy transportowe, które chcą generować o wiele mniej zanieczyszczeń dla środowiska ekologicznego powinny rozważyć stosowanie paliw alternatywnych. Co wybrać? Paliwa alternatywne to np. wodór, biopaliwo czy oleje syntetyczne i parafinowe, które są o wiele lepszym wyborem dla środowiska ekologicznego i pozwalają skutecznie dbać o planetę.

Gaz ziemny jest o ok.10-20 % mniej szkodliwy dla środowiska niż olej napędowy. Stosowanie paliw alternatywnych jest konieczne ze względu na dążenie do emisji spalin do 40 % do 2030 roku zgodnie z zasadami Unii Europejskiej.

Natomiast wodór jest produkowany z alternatywnych źródeł energii. Wykorzystanie go jako paliwa alternatywnego w autach floty firmowej jest bardzo ekologiczne i pozwala raz na zawsze uniezależnić się od stacji benzynowych. 

5. Dokładniejsze planowanie tras kierowców, by auta  generowały mniej spalin 

Skuteczne planowanie tras kierowców w oparciu o systemy telematyczne ułatwia wybór najkrótszych tras podróży. To wygodne rozwiązanie zarówno dla kierowców, jak i menadżerów flot, którzy zarządzają ich pracą. Wybranie najkrótszej drogi przekłada się na oszczędność paliwa i niższą emisję spalin. Kierowcy w ten sposób unikają również długiego stania w korkach. 

6. Wykorzystanie potencjału nowoczesnych technologii 

Wypracowanie takich standardów dot. przejazdów ułatwia również organizację w firmach transportowych i sprzyja oszczędzaniu paliwa. To kolejny sposób, który pozwala zadbać o ekologię.

Właścicielom firm transportowych pomaga nadzorować pracę kierowców oraz sposób czy wykorzystują paliwo firmowe do realizacji celów firmy. Efektywne planowanie tras to ograniczanie dwutlenku węgla w atmosferze i większa szansa na zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza. Systemy TMS pomagają menedżerom floty w łatwiejszym planowaniu tras kierowców.

7. Przemyślany ecodriving, czyli zmiana stylu jazdy kierowców na ekonomiczny, który pomaga oszczędzać paliwo firmowe 

Podróżowanie kierowców zgodnie z zasadami ecodrivingu, czyli ekonomicznym stylem jazdy to kolejny sposób, by dbać o środowisko. Odzyskiwanie energii w trakcie hamowania, planowanie krótszych tras to sposoby na redukcję dwutlenku węgla i mniejsze zanieczyszczenia środowiska.

Przekłada się to również na korzyści finansowe, bo kierowca oszczędza firmowe paliwo. Nowoczesne systemy telematyczne wykorzystują mechanizm grywalizacji, który motywuje kierowców do ekonomicznego podróżowania. Im więcej takich podróży, tym większa szansa np. na premię na koniec miesiąca.

Dlaczego warto dbać o ekologię w branży transportowej?

Dążenie do minimalizacji zanieczyszczeń w branży transportowej poprzez rozmaite działania to priorytet dla firm transportowych, które muszą dostosować się do wymogów UE. Pomogą w tym między innymi: nowoczesne technologie, systemy monitorujące ruch ciężarówek, systemy weryfikujące poziom paliwa, zmiany przyzwyczajeń kierowców dotyczące stylu jazdy na ekonomiczne, a nawet zmiana samochodów we flocie firmowej na nowe. 

Ekologia powinna być priorytetem dla każdej firmy transportowej. Właśnie dlatego firmy transportowe powinny wdrożyć odpowiednie działania, by zielona logistyka stałą się faktem.