Spedycja – wszystko, co musisz wiedzieć o współpracy ze spedytorem

Spedycja – wszystko, co musisz wiedzieć o współpracy ze spedytorem

Spedycja w branży TSL to szczególny i bardziej złożony dział niż transport. Obejmuje zróżnicowane czynności związane z przygotowaniem ładunku do transportu. Są to między innymi takie obowiązki jak: zapakowanie, zabezpieczenie go do dalszej drogi, przygotowanie kompletnej dokumentacji technicznej, a także szczegółowych warunków dla przewoźnika.

Przewóz towaru musi być realizowany zgodnie z życzeniami klienta. Za przewóz i pozostałe obowiązki związane z realizacją usługi spedycyjnej odpowiada spedytor, który działa we własnej firmie lub na zlecenie zleceniodawcy, czyli firmy logistycznej. 

Co warto wiedzieć o spedycji? 

Według oficjalnej definicji spedycja polega na kompleksowej organizacji przewozu ładunku z jednego miejsca do docelowego w celach zarobkowych.

Wszelkie postanowienia realizacji usługi spedytorskiej muszą być więc określone w umowie cywilnoprawnej pomiędzy spedytorem a firmą, która zleca przewóz ładunku. Oznacza to, że spedytor jest odpowiedzialny nie tylko za sam przewóz, ale może również być upoważniony do odbioru ładunku ze wskazanego miejsca. 

Jednak warto pamiętać, że spedycja to znacznie więcej obowiązków niż tylko sam przewóz ładunku do określonego miejsca. To nie tylko organizacja przewozu ładunku, ale również przygotowanie niezbędnej dokumentacji transportowej i ubezpieczenia przesyłki. 

Spedytor – jakie ma obowiązki i w jaki sposób są one regulowane? 

Spedytor to wykwalifikowany i doświadczony specjalista, który jest odpowiedzialny za bezpieczne i terminowe dostarczenie ładunku do wybranego miejsca. Według Kodeksu cywilnego obowiązkiem spedytora jest kompleksowa organizacja przewozu ładunku, ale również organizacja niezbędnej dokumentacji przewozowej i formalności związanych z odprawą celną ładunku. 

Jakie obowiązki wiążą się z zawodem spedytora? Spedytor musi przygotować ładunek do transportu, czyli spakować go, ubezpieczyć i odpowiednio zabezpieczyć do transportu. 

Realizacja usługi spedycyjnej to więc szereg dodatkowych obowiązków: 

  • spedytor przygotowuje dla przewoźnika instrukcję przewozu ładunku i jest odpowiedzialny za zorganizowanie odpowiedniego środka transportu oraz przekazanie informacji w jakich warunkach należy przewozić transport;
  • przygotowanie ładunku do transportu, czyli zapakowanie przesyłki, właściwe oznakowanie w zależności od charakteru towaru i wymogów prawnych;
  • spedytor realizuje załadunek towaru, odpowiada za przeładunek i rozładunek;
  • jest też odpowiedzialny za przestrzeganie zasad składowania towaru zgodnie z wymogami produktu i powinien kontrolować proces transportu towaru oraz informować klientów o ewentualnych opóźnieniach lub innych problemach;
  • musi sprawdzić stan towaru, zanim ten ruszy w dalszą drogę. 

Pracę spedytora reguluje Kodeks cywilny. Według definicji Kodeksu spedytor w celach zarobkowych w imieniu własnym lub na zlecenie zleceniodawcy realizuje usługę spedycyjną (wysyłkę towaru lub jego odbiór z konkretnego miejsca). 

Odpowiedzialność spedytora

Spedytor zgodnie z artykułem 794 §1 ponosi odpowiedzialność za realizację usługi spedycyjnej i wszelkie związane z tym konsekwencje: 

  • jeśli podczas przewozu towar zostanie uszkodzony;
  • w sytuacji, gdy dokumentacja techniczna nie jest kompletna lub gdy występują nieprawidłowości; 
  • w momencie, gdy dane dotyczące ładunku okażą się nieprawidłowe lub gdy brakuje opakowania towaru;
  • w sytuacji uszkodzenia auta wskutek niewłaściwego załadunku towaru;
  • niewłaściwy załadunek towaru. 

Jakie są różnice pomiędzy zleceniem transportowym a spedycyjnym? 

Zlecenie transportowe i spedycyjne różnią się wieloma kwestiami m.in. zakresem odpowiedzialności spedytora, regulacjami prawnymi, nazewnictwem, a nawet obowiązkami, które muszą zostać spełnione, by zgodnie z prawem zrealizować takie usługi. 

W przypadku zlecenia transportowego obowiązki i prawa spedytora reguluje Konwencja CMR i Prawo Przewozowe. W przypadku spedycji są to postanowienia Kodeksu cywilnego. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy spedycyjnej? 

Wybór odpowiedniej firmy spedycyjnej powinien być poprzedzony dokładną analizą ofert spedytorów, by wybrać tę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Analiza ofert to pierwszy krok do wyboru naprawdę dobrej firmy spedycyjnej. 

  • Przenalizuj szczegółowy zakres oferty

Przedsiębiorstwa spedycyjne mają zwykle dokładnie sprecyzowany zakres działań i warto poświęcić czas na dokładną analizę. Sprawdź zakres odpowiedzialności spedytora i w jaki sposób firma spedycyjna komunikuje swoją ofertę.  

  • Doświadczenie i opinie klientów 

Kolejnym bardzo istotnym aspektem wyboru firmy spedycyjnej jest doświadczenie w realizacji usług spedycyjnych oraz opinie innych klientów.

Przedsiębiorstwa spedycyjne na rynku charakteryzują się zróżnicowanym poziomem usług. Zwróć szczególną uwagę na to, jakie wybrana firma ma doświadczenie w spedycji. Im dłuższy staż na rynku, tym większe zrozumienie potrzeb klientów i oferowanie usług na najwyższym poziomie. 

  • Zweryfikowanie czy firma spedycyjna działa legalnie na rynku

Szukasz dobrej firmy spedycyjnej? Wybierz tę, która ma odpowiednie uprawnienia do wykonywania zawodu. Legalnie działająca firma spedycyjna zawsze ma licencję wewnątrzwspólnotową. 

  • Jakość floty 

Zanim wybierzesz firmę spedycyjną do współpracy – sprawdź jakość floty. To bardzo ważny czynnik, który pozwoli Ci dokonać dobrego wyboru firmy spedycyjnej. Im nowocześniejsza flota, tym większe bezpieczeństwo dla Twojego ładunku i brak ryzyka związanego np. z awarią auta. 

  • Podejście i indywidualny kontakt 

Dobra firma spedycyjna wyróżnia się nie tylko świetną ofertą i terminowym realizowaniem usług spedycyjnych, ale również komunikatywnymi pracownikami.

Zanim wybierzesz firmę spedycyjną do współpracy – sprawdź poziom świadczonych usług, skontaktuj się z ludźmi, którzy pracują w tej firmie, aby porozmawiać o Twoich oczekiwaniach względem transportowanego ładunku.

W Logiscom wiemy, jak ważny jest kontakt, dlatego nasi klienci cenią nas za fachową obsługę i za to, że zawsze działamy zgodnie z ich preferencjami.

Podsumowanie 

Szukasz skutecznej i godnej zaufania firmy spedycyjnej? W Logiscom współpracujemy z doświadczonymi i terminowymi spedytorami, którzy mają odpowiednie uprawnienia i dostarczą Twój ładunek zawsze na czas do wyznaczonego miejsca! Sprawdź naszą ofertę i skorzystaj z usługi spedycyjnej w Logiscom!