7 skutecznych sposobów na zmniejszenie kosztów logistycznych

7 skutecznych sposobów na zmniejszenie kosztów logistycznych

Rosnąca inflacja, wyższe koszty prowadzenia firm, a także większe wydatki właścicieli firm związane z rozmaitymi inwestycjami wymagają od właścicieli firm logistycznych nie tylko wprowadzenia zmian, ale również minimalizacji aktualnych wydatków. 

Każdy właściciel w takiej sytuacji powinien dążyć do tego, by obniżyć koszty i zadbać o efektywność łańcucha dostaw, by jego klienci nie musieli zbyt długo czekać na swoje zamówienia. To właśnie z tych powodów coraz więcej właścicieli firm dąży do tego, by odpowiednio minimalizować koszty w swoich firmach logistycznych. Jakie są skuteczne sposoby na zminimalizowanie kosztów logistycznych?

Rodzaje kosztów w branży logistycznej 

W branży logistycznej koszty firmowe można podzielić w następujący sposób:  

– koszty związane z zarządzaniem informacją – np. w ramach działalności jest to analityką danych i koszt dostępu do specjalistycznego oprogramowania, które mają wpływ np. na szybsze realizowanie zamówień i bardziej precyzyjne wyznaczanie tras kierowców 

koszty związane z zaopatrzeniem np. dotyczące zakupu produktów do opakowania przesyłek, zamówienia różnego rodzaju etykiet na rozmaite paczki. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie takich materiałów, które możesz recyklingować i ponownie wykorzystywać w swojej firmie, co ma znaczący wpływ na redukcję wszelkich kosztów. 

– koszty związane z zakupami i inwestycjami do firmy – to wszelkiego rodzaju inwestycje, których celem jest utrzymanie i rozwój Twojej firmy. Warto jednak przeanalizować te wydatki pod kątem takich, z których możesz zrezygnować. 

Jakie jeszcze rodzaje kosztów są w firmach logistycznych? 

To przede wszystkim koszty związane z wysyłką towarów do klientów, czyli transportem towarów, które również można zoptymalizować dzięki nowoczesnym technologiom i oprogramowaniu, które pozwala wybrać najkrótsze trasy kierowców. W związku z tym można wybrać lepsze trasy, by  oszczędzać pieniądze na wydatkach za paliwo. 

W jaki jeszcze sposób można zaoszczędzić pieniądze na kosztach logistycznych? Najważniejsze jest mądre zarządzanie zapasami, by móc uniknąć wysokich kosztów związanych z logistyką i zredukować 

Skuteczne sposoby na ograniczenie kosztów w branży logistycznej 

Prowadzisz własną firmę i zastanawiasz się nad tym, czy istnieją sposoby na zminimalizowanie kosztów w branży logistycznej? Oto kilka ze skutecznych metod, z których możesz skorzystać w swojej działalności, by więcej pieniędzy zostało na koncie Twojej firmy. 

1. Zredukuj zapasy w swojej firmie 

Jednym ze skutecznych sposobów na zmniejszenie wydatków w firmie logistycznej jest przeanalizowanie kosztów pod kątem zbędnych wydatków. Warto zastanowić się nad tym, z jakich kosztów możesz zrezygnować, by w Twojej firmie zostało więcej pieniędzy i by móc np. przeznaczyć je na inny cel lub stworzyć poduszkę finansową 

2. Przemyśl sposób pakowania swoich produktów 

Przeanalizuj ile kosztów generują dotychczas wytwarzane opakowania w Twojej firmie i zastanów się nad tym, w jaki sposób możesz je zredukować, by płacić mniej za opakowania. Jednym ze skutecznych sposobów jest wykorzystanie biodegradowalnych opakowań lub takich, które można recyklingować i ponownie wykorzystać. 

3. Rozważ outsouring usług logistycznych  

Chcesz coś zmienić w swojej logistyce, by lepiej funkcjonowała, ale brakuje Ci pomysłów na to, co możesz ograniczyć w swojej firmie, z czego zrezygnować, a co jest absolutnie niezbędne? Potrzebujesz obiektywnego spojrzenia na logistykę swojej firmy, by minimalizować koszty, a zwiększać zyski? Wystarczy, że skontaktujesz się z opiekunem klienta w Logiscom, by porozmawiać o swoich potrzebach biznesowych, a uzyskasz natychmiastowe wsparcie. 

4. Wykorzystaj w pełni potencjał całej powierzchni magazynowej na potrzeby swojej firmy 

Nie chcesz rezygnować z aktualnego magazynu, ale brakuje Ci miejsca na przechowywanie nowych towarów? Jednym ze skutecznych sposobów jest reorganizacja magazynu w taki sposób, by wykorzystać w pełni potencjał całej dostępnej powierzchni magazynowej. Warto również zastanowić się nad tym, czy naprawdę potrzebujesz całej dostępnej powierzchni magazynowej czy jednak wystarczy Ci mniej powierzchni niż aktualnie użytkujesz. 

5. Kontroluj swoje koszty magazynowe 

Jeśli dojdziesz do wniosku, że nie wykorzystujesz całej powierzchni swojego magazynu – to dobrym rozwiązaniem jest znalezienie kogoś do wynajęcia pozostałej powierzchni lub zmiana magazynu na mniejszą powierzchnię. Warto mieć pod kontrolą regularnie swoje koszty magazynowe, by wiedzieć, z czego możesz zrezygnować. 

By jednak wiedzieć, ile powierzchni magazynowej potrzebujesz — najpierw musisz dokonać niezbędnych wyliczeń, czyli wiedzieć ile powierzchni potrzebujesz do przechowywania niezbędnych towarów. Z tego właśnie powodu tak istotne jest określenie, jakiej dokładnie powierzchni magazynowej potrzebujesz.

6. Oszczędzaj energię w swoim magazynie 

Najczęstszymi przyczynami wysokich kosztów w wielu magazynach są rosnące koszty za użytkowanie energii. Warto przeanalizować, w jaki sposób możesz je ograniczyć, by płacić mniej i jednocześnie oszczędzać energię w swoim magazynie i siedzibie firmy logistycznej. 

7. Zdecyduj się na outsourcing usług logistycznych 

Brakuje Ci czasu na wdrożenie nowych metod działania w Twojej firmie, które zwiększyłyby efektywność pracowników i pomogły wypracować lepsze standardy organizacyjne? Jednym ze sposobów, które mogą Ci w tym pomóc – jest outsourcing usług logistycznych. W ramach takiej obsługi możesz nam powierzyć nie tylko wypracowanie nowych standardów obsługi klienta, ale również poukładanie procesów logistycznych, zoptymalizowanie ich i ograniczenie kosztów związanych z dostawą towarów do klientów. 

Zrób audyt logistyczny w swojej firmie… 

Jednym ze skutecznych sposobów na zwiększenie swojej świadomości o kosztach, na których możesz nieco zaoszczędzić – jest skorzystanie z audytu logistycznego. W ramach takiego audytu logistycznego możesz zyskać szersze spojrzenie o prowadzonej działalności i dowiedzieć się, w jaki sposób zmniejszyć koszty w swojej firmie, by nie tylko oszczędzać, ale też wyeliminować zbędne wydatki. 

Profesjonalne wsparcie logistyczne dla firm w Logiscom  

Zależy Ci na tym, by zminimalizować koszty we własnej firmie, ale czujesz, że od pewnego czasu potrzebujesz wsparcia w tym zakresie? Skorzystaj z kompleksowego wsparcia logistycznego dla firm w Logiscom. W ramach takiej współpracy przeanalizujemy sytuację w Twojej firmie i pomożemy w ulepszeniu procesów logistycznych tak, by zminimalizować zbędne wydatki i skupić się na poukładaniu procesów wewnętrznych Twojej firmie. 

W Logiscom dysponujemy nowoczesnym magazynem, w którym możesz magazynować wszystkie towary (z wyłączeniem pewnych grup produktów m.in. materiałów wybuchowych oznaczonych ADR, produktów sypkich i substancji, których magazynowanie wymaga przechowywania w określonych temperaturach). 

Jeśli od pewnego czasu rozważasz zmianę magazynu i chcesz jednocześnie na nowo zorganizować pracę swoich pracowników – to sprawdź usługę magazynowania i już dziś zdecyduj się na wynajem nowoczesnego magazynu.