Jak usprawnić proces kompletacyjny?

Jak usprawnić proces kompletacyjny?

Proces kompletacyjny w wielu firmach wymaga nie tylko dobrze poukładanych procesów logistycznych, ale i odpowiednio wypracowanej organizacji wewnętrznej. Jakie są skuteczne sposoby na usprawnienie przeładunku kompletacyjnego, by realizować go efektywniej i optymalizować czas pracy? 

Czym jest przeładunek kompletacyjny? 

Przeładunek kompletacyjny w branży logistycznej polega na specjalnej metodzie dystrybucji danego towaru, przepakowaniu go i przygotowaniu do dalszej drogi. W tej metodzie towar nie jest składowany w centrum dystrybucyjnym, tylko przygotowany od razu do opuszczenia budynku, by natychmiast ruszył w dalszą drogę. 

Głównym celem przeładunku kompletacyjnego jest przygotowanie towarów do wysyłki w jednym miejscu i wysłaniu ich w dalszą drogę. W niektórych przypadkach w ramach kompletacji realizowany jest również odbiór kilku ładunków np. z kilku różnych miejsc, by następnie przygotować je do wysyłki do miejsca docelowego. 

Dlaczego przeładunek kompletacyjny jest tak istotnym etapem w łańcuchu dostaw?  

Kompletacja to jeden z najbardziej złożonych procesów logistycznych w wielu firmach, dlatego tak ważne, by każdy etap był odpowiednio poukładany, a całość realizowana zgodnie ze standardami firmy i w taki sposób, by towary były przepakowane i przygotowane na czas, by nie zaburzało to efektywności łańcucha dostaw. 

Zależy Ci na tym, by przeładunek kompletacyjny w Twojej firmie był realizowany w efektywny sposób? Niezbędne są również odpowiednie narzędzia ułatwiające przemieszczanie się ładunków z poszczególnych stref dystrybucyjnych, dlatego warto mieć specjalne wózki kompletacyjne.

Skuteczne sposoby na usprawnienie przeładunku kompletacyjnego 

Od dłuższego czasu szukasz skutecznych sposobów na usprawnienie przeładunku kompletacyjnego w swojej firmie, by proces reorganizacji przesyłek był uproszczony i zajmował jak najmniej czasu na przygotowaniu ładunków do dalszego transportu? Nie wiesz, jakie są skuteczne sposoby na przyśpieszenie procesu kompletacji? 

 1. Wykorzystaj metodę cross-dockingu, by skrócić czas przeładunku kompletacyjnego

Pierwszym sposobem na wdrożenie usprawnień w Twoim centrum logistycznym lub dystrybucyjnym jest wykorzystanie metody crosss-dockingu. Polega ona na wyeliminowaniu składowania produktów w jednym miejscu, by szybciej trafiły do kolejnego miejsca lub końcowego punktu odbioru. 

2. Dopasuj przestrzeń magazynową do swoich aktualnych potrzeb logistycznych 

Analiza bieżących potrzeb logistycznych pozwoli Ci upewnić się, że przestrzeń w centrum dystrybucyjnym jest właściwie uporządkowana. Dobrym pomysłem jest co jakiś czas analizować swoje potrzeby w tym zakresie, by wiedzieć, co możesz zmienić, by codzienna praca była efektywniejsza i pozwalała optymalizować cenny czas. 

3. Przeanalizuj aktualne metody składowania towarów 

Jednym z bardzo pomocnych sposobów, które ułatwiają przeładunek kompletacyjny – jest dokładne przeanalizowanie wybranych metod składowania towarów i rodzajów stref, które znajdują się w Twoim centrum dystrybucyjnym. 

Warto upewnić się, że które strefy wymagają zmian, by wprowadzić niezbędne usprawnienia, które będą miały wpływ na efektywność codziennej pracy Twoich pracowników. 

4. Wykorzystaj nowe technologie i automatyzację, by oszczędzać czas pracy podczas kompletacji ładunków 

Chcesz realizować przeładunek kompletacyjny w swoim centrum dystrybucyjnym jeszcze szybciej niż dotychczas? Rozwiązaniem jest wykorzystanie nowych technologii i specjalnego oprogramowania, które pozwoli Ci usprawnić wszelkie procesy związane z przeładunkiem kompletacyjnym. 

Dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania? Dzięki odpowiedniemu wdrożeniu specjalnych systemów i automatyzacji pewne działania będą realizowane w krótszym terminie, co pozwoli szybciej przygotowywać ładunki do dalszej drogi i oszczędzać cenny czas, który można przeznaczyć na inne działania. 

5. Zadbaj o wydajną kompletację, by realizować wszelkie procesy logistyczne o wiele szybciej i oszczędzać czas 

Efektywność przeładunku kompletacyjnego jest w dużej mierze powiązana ze standardami pracy i ustalonymi zasadami organizacyjnymi w przedsiębiorstwie. Za te zadania odpowiada między innymi kierownik logistyki, który na co dzień zarządza również pracą tzw. order pickerów, dlatego tak ważne jest wdrożenie odpowiedniej strategii. 

W centrach dystrybucyjnych najczęściej stosowaną strategią jest kompletacja grupowa, która polega na jednoczesnym przygotowaniu ładunków w celu oszczędności czasu. Innym sposobem jest kompletowanie towarów w specjalnie wydzielonych strefach przez przydzielone do tego osoby. Istnieje kilka różnych strategii kompletacji towarów, dlatego dyrektor logistyczny powinien podjąć decyzję, która z nich będzie najbardziej wydajna w Twoim centrum dystrybucyjnym i która pozwoli realizować przeładunek kompletacyjny efektywniej. 

6. Wykorzystaj potencjał cyfryzacji w swoim centrum dystrybucyjnym, by realizować wszelkie procesy o wiele szybciej 

Szukasz sposobu na to, by wszelkie procesy w Twoim centrum logistycznym były realizowane o wiele szybciej? Skorzystaj z cyfryzacji wszelkich czynności, by nie tylko zaoszczędzić cenny czas na różnego rodzaju procesach, ale również zwiększyć efektywność swojego zespołu w codziennej pracy. Cyfryzacja pozwoli Ci też być na bieżąco ze wszystkimi danymi, a dostęp do danych przełoży się na lepsze decyzje biznesowe. 

Uporządkuj procesy logistyczne w swojej firmie z Logiscom! 

Interesuje Cię współpraca z doświadczoną firmą logistyczną po to, by usprawnić procesy logistyczne w swojej firmie? Szukasz firmy, która je poukłada i zwiększy efektywność łańcucha dostaw w Twojej firmie? 

Zależy Ci na tym, by skorzystać z kompleksowego wsparcia logistycznego i nie martwić się nawet o drogę, jaką pokonuje Twój ładunek? Chcesz współpracować z kimś, komu ze spokojną głową powierzysz wszelkie obowiązki logistyczne w swoim przedsiębiorstwie? Sprawdź pełną ofertę logistyczną Logiscom i skorzystaj ze wsparcia doświadczonych fachowców dla swojej firmy.