Najciekawsze trendy w branży logistycznej w 2023 roku

Najciekawsze trendy w branży logistycznej w 2023 roku

Wykorzystanie w pełni potencjału nowoczesnych technologii i ich możliwości, dekarbonizacja, blockchain, przechowywanie danych w chmurze, zastosowanie sztucznej inteligencji to tylko kilka z najważniejszych trendów, które będą obowiązywać w logistyce w 2023 roku. Jakie trendy warto wykorzystać, by usprawnić efektywność łańcucha dostaw? Sprawdź, jakie nowoczesne technologie w branży logistycznej warto wdrożyć we własnej firmie, by uzyskać przewagę konkurencyjną i jednocześnie efektywniej rozwijać firmę. 

Odkryj najciekawsze trendy w branży logistycznej w 2023 roku 

Coraz więcej firm dąży do tego, by uzyskać większą elastyczność logistyczną i na stałe wpisuje w swoją strategię działań równowagę ekologiczną. W ramach tych działań dla każdej firmy powinno być istotne, by ograniczać ślad węglowy i wdrażać rozwiązania, które sprzyjają oszczędności energetycznej.

Zastosowanie automatyzacji i nowych technologii wraz z umiejętnym wykorzystaniem nowoczesnych metod zarządzania produkcją pozwala nie tylko na uzyskanie przewagi konkurencyjnej na rynku, ale również na skutecznym rozwoju firmy. Z tego powodu tak istotna jest świadomość o tym, z jakich trendów skorzystać z korzyścią dla swojego biznesu. 

Dywersyfikacja przychodów w branży logistycznej sposobem na uzyskanie większej stabilności finansowej 

Obecna sytuacja na rynku spowodowana wojną w Ukrainie, konsekwencjami po koronawirusie czy trudnościami w utrzymaniu płynności łańcucha dostaw nie jest łatwa dla przedsiębiorców. W związku z tym, coraz więcej właścicieli firm rozważa dywersyfikację przychodów, by nie tylko poszerzyć swoją dotychczasową ofertę, ale również w pewien sposób zabezpieczyć się na trudne do przewidzenia sytuacje i zwiększać przychody swoich firm. 

Jednym ze skutecznych i popularnych sposobów takiej dywersyfikacji jest inwestowanie pieniędzy w wynajem powierzchni magazynowych, które są nowoczesne. Współczesne magazyny są projektowane w duchu trendu zrównoważonego rozwoju i zielonej energii, dlatego korzystanie z nich realnie wpływa na środowisko ekologiczne: oszczędzasz energię elektryczną, korzystasz z nowoczesnych rozwiązań. 

Wirtualna symulacja funkcjonowania magazynu, czyli trend digital twins

Sprawnie działający magazyn to coś, o czym marzy wielu przedsiębiorców. Jednym z trendów jest wykorzystanie technologii digital twins, która umożliwia symulację funkcjonowania magazynu. Podczas takiej prezentacji możesz sprawdzić, jakie zagrożenia mogą się zdarzyć w Twoim magazynie i w jaki sposób im zapobiec. Tego typu technologia pozwala szybko wykryć nierentowne działania, wyeliminować błędy czy ryzyko zagrożeń i podejmować lepsze decyzje strategiczne z korzyścią dla rozwoju Twojego biznesu. 

Zrównoważony rozwój i wykorzystanie alternatywnych źródeł energii 

Coraz więcej firm logistycznych dąży do zrównoważonego rozwoju, co jest wyzwaniem dla właścicielu wielu firm, którzy na co dzień transportują towary, magazynują je i muszą dostosować się do wymogów UE. Wymaga tego presja ze strony Unii Europejskiej, która dąży neutralności emisyjnej do 2030 roku i dlatego wymaga od firm transportowych dostosowania się do jej wymogów.

W tym celu właściciele firm transportowych mają niełatwy orzech do zgryzienia. Muszą nie tylko optymalizować trasy przejazdów pod kątem jak najkrótszych tras, by generować jak najmniej emisji dwutlenku węgla podczas transportu, ale również nieustannie rozwinąć procesy logistyczne, ale również ograniczają ślad węglowy poprzez wykorzystywanie nowoczesnej floty i bardziej ekologicznych pojazdów.

Dekarbonizacja w branży logistycznej

Czym jest dekarbonizacja i dlaczego jest tak popularna w branży logistycznej? Dekarbonizacja polega na ograniczaniu śladu węglowego i dążenie do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Ograniczenie emisji śladu węglowego i dwutlenku węgla to prawdziwe wyzwanie dla współczesnych firm transportowych. W ramach dekarbonizacji firmy logistyczne nieustannie szukają sposobów na to, by zmniejszyć koszty magazynowania i energii elektrycznej. 

Automatyzacja procesów logistycznych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii 

Jednym z najpopularniejszych trendów stosowanych w logistyce od dłuższego czasu jest wykorzystanie pełnego potencjału nowoczesnych technologii i automatyzacja procesów logistycznych. Coraz więcej właścicieli firm dąży do tego, by mieć mniejszą odpowiedzialność za rozmaite zadania i dlatego wykorzystuje automatyzację do tego celu.

Automatyzacja procesów logistycznych w połączeniu z big data pozwala zwiększyć wydajność operacyjną, wypracować lepsze nawyki pracowników magazynowych i jednocześnie wyeliminować błędy ludzkie. Za pomocą nowoczesnych technologii takich jak np. robotyzacja, sztuczna inteligencja czy internet rzeczy możesz realizować procesy o wiele efektywniej i sprawniej jak nigdy dotąd zarządzać operacjami w swojej firmie. 

Nowoczesne technologie – internet rzeczy, blockchain, data mining, digital twins, cloud computing

W celu uzyskania przewagi konkurencyjnej, rozwoju firmy i zdobywaniu zaufania współczesnych, wymagających konsumentów coraz więcej firm logistycznych musi wykorzystywać nowe technologie. To już nie tylko wykorzystanie na co dzień internetu rzeczy do szybszego wyszukiwania produktów czy tworzenia wygodnej sieci połączeń pomiędzy różnymi przedmiotami w celu łatwiejszej identyfikacji.

To również nowy trend w postaci data mining, czyli łatwiejsza jak nigdy dotąd analiza dużej ilości danych. Wykorzystanie w pełni możliwości analitycznych data mining sprawia, że możesz w swojej firmie podejmować bardziej trafne decyzje.

W branży tsl wykorzystuje się również trend o nazwie big data, czyli zbieranie danych i wykorzystywanie ich w rozmaitych procesach logistycznych, kategoryzowanie według określonych procedur. Ponadto technologia blockchain pomaga w logistyce w łatwiejszym zarządzaniu zapasami i bezpieczeństwem zgromadzonych danych.

Właściciele firm nie powinni ograniczać się wyłącznie do systemów telematycznych, które ułatwiają planowanie tras kierowców i śledzenie drogi, jaką pokonuje ładunek w czasie rzeczywistym. 

Wykorzystanie dronów w branży logistycznej – jakie daje korzyści właścicielom firm? 

Drony w branży logistycznej pozwalają szybciej dostarczać ładunki bez konieczności zatrudniania przewoźnika. Drony pomagają również łatwiej i bardziej efektywnie zarządzać zapasami magazynowymi. Umożliwiają odczyt danych produktów z magazynu bez konieczności fatygowania do magazynu pracownika.

Ponadto w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem informatycznym WMS umożliwiają łatwiejsze zarządzanie zapasami, automatyczne weryfikowanie stanów magazynowych i dat produktów. 

Nowoczesny magazyn i wsparcie logistyczne dla Twojej firmy 

Chcesz w swojej firmie ulepszyć procesy logistyczne? Szukasz magazynu dla swoich produktów, by lepiej je przechowywać i jednocześnie przyczynić się do minimalizacji śladu węglowego? Skorzystaj z naszych magazynów, które mamy dla Ciebie w Byczynie w województwie opolskim. 

Wynajmij nowoczesny magazyn w Logiscom!

Wykorzystaj trendy do rozwoju swojej firmy 

Chcesz rozwijać swoją firmę i jednocześnie być na bieżąco z obowiązującymi trendami? Wykorzystaj je w swoim biznesie, by uzyskać przewagę konkurencyjną, sprawniej i łatwiej zarządzać pracownikami, zapasami magazynowymi i dbać o środowisko ekologiczne.