Skuteczne sposoby na oszczędność miejsca w magazynie

Skuteczne sposoby na oszczędność miejsca w magazynie

Interesuje Cię magazyn na wynajem i chcesz się przygotować w odpowiedni sposób do składowania towarów, by oszczędzać miejsce w magazynie i mieć uporządkowaną przestrzeń na więcej ładunków? A może już składujesz towary w swoim magazynie, ale nie wiesz, co w nim zmienić, by zyskać większą przestrzeń magazynową? Szukasz skutecznych sposobów na lepsze wykorzystanie powierzchni magazynowej? Sprawdź, o czym pamiętać podczas optymalizacji swojego magazynu.  

Najczęstsze problemy uniemożliwiające właściwą optymalizację magazynu 

Wielu klientów, którzy decydują się na wynajem magazynu, bardzo często szukają przyczyny braku miejsca w magazynie i nie wiedzą, jak temu skutecznie zaradzić.

Najczęstsze przyczyny uniemożliwiające optymalizację powierzchni magazynowej to przede wszystkim: 

  • niewłaściwa organizacja pracy magazynowej,
  • brak wypracowanych standardów wśród pracowników magazynowych włącznie ze sposobami układania towarów według konkretnej metody składowania, 
  • błędy ludzkie np. niewłaściwie składowanie towarów w nieodpowiednich miejscach, co wpływa na późniejsze trudności w zlokalizowaniu towarów w magazynie, 
  • brak zasad, które pomogłyby Twoim pracownikom magazynowym lepiej wykorzystać potencjał przestrzeni magazynowej. 

Jak zyskać więcej przestrzeni w magazynie?

Chcesz, aby w Twoim magazynie było więcej dostępnej przestrzeni? Zacznij od wyeliminowania tzw. wąskich gardeł w swoim magazynie, które mogą wydłużać procesy logistyczne czy powodują trudności w łatwym wyszukiwaniu i zlokalizowaniu określonych ładunków.  

Na samym początku warto bardzo dokładnie przyjrzeć się temu, jak funkcjonuje Twój magazyn i upewnić się, że pracownicy magazynowi mają wystarczająco dużo swobody do wykonywania manewrów np. za pomocą wózków widłowych.

Jakie są skuteczne sposoby na zwiększenie powierzchni w małym magazynie? 

Jeśli dostrzegasz problem małej ilości miejsca w swoim magazynie – to znak, że pora na zmiany w przestrzeni magazynowej. Pierwszym i bardzo skutecznym sposobem na zwiększenie ilości dostępnego miejsca w magazynie jest odpowiednie przeprojektowanie układu magazynu. Zastanów się najpierw, jakie są potrzeby Twojej firmy i wybierz jedną metodę składowania towarów, którą będziecie regularnie stosować w swoim magazynie. 

1. Odpowiednie planowanie przestrzeni magazynowej 

Wynajmujesz już magazyn, ale dostrzegasz potrzebę wprowadzenia zmian w swojej przestrzeni magazynowej, bo w Twoim magazynie zaczyna brakować wolnego miejsca? Zacznij od właściwego zaplanowania swojej przestrzeni magazynowej na nowo. Pomyśl o tym, jakie są potrzeby magazynowe Twojej firmy lub e-sklepu i w jaki sposób jako właściciel możesz ułatwić codzienną pracę swoim pracownikom. 

Rozwiązaniem, które pomoże Ci wypracować nową przestrzeń magazynową – będzie najpierw bardzo dokładne zbadanie potrzeb swoich pracowników magazynowych i dostosowywanie ich do wizji stworzenia nowej przestrzeni magazynowej. 

2. Wybór odpowiedniej metody składowania ładunków w przestrzeni magazynowej 

Chcesz uporządkować swój magazyn po to, by w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń i przyjmować jeszcze więcej towarów? Zacznij od wyboru odpowiedniej metody składowania, która pozwoli Ci również łatwiej zarządzać zapasami w magazynie.

Możesz zacząć np. segregować produkty według metody rotacyjnej, czyli te, które najszybciej muszą odpuścić magazyn – muszą być ulokowane jak najbliżej strefy wyjścia. Zarządzanie zapasami w magazynie możesz również sobie ułatwić, gdy uporządkujesz towary według innej metody składowania FIFO (z ang. first in, first out), czyli ładunki, które w pierwszej kolejności dotarły do magazynu – pierwsze go też opuszczają. 

Jedną z możliwości jest też np. składowanie blokowe produktów w magazynie. Pozwala nie tylko zaoszczędzić miejsce w magazynie, ale również o wiele bardziej uporządkować towary i obniżyć koszty magazynowania produktów dzięki lepszemu rozplanowaniu towarów. 

3.  Właściwa optymalizacja towarów w magazynie w celu zwiększenia

Pierwszym krokiem do uzyskania większej przestrzeni magazynowej jest uporządkowanie przechowywanych towarów według najkorzystniejszej metody składowania. Ponadto warto również wykorzystać najnowsze trendy, by zarządzanie powierzchnią magazynową było znacznie łatwiejsze. Kolejnym sposobem jest wdrożenie metod automatyzacji pracy jak np. system WMS, który umożliwi Ci np. weryfikowanie stanów magazynowych zdalnie bez konieczności pojawiania się w magazynie i zwiększy komfort Twojej pracy. 

4. Zwiększenie powierzchni do swobodnego wykonywania manewrów 

Jednym z najczęstszych problemów w wielu polskich magazynach jest brak wystarczającej przestrzeni do wykonywania swobodnych manewrów w magazynie. W konsekwencji nie można przejechać wózkiem widłowym pomiędzy regałami ani wygodnie załadować produktów na wózek, które wkrótce opuszczą magazyn. 

Wpływa to nie tylko na trudności w codziennej pracy pracowników, ale również zmniejsza komfort pracy pracowników. Warto więc przeanalizować funkcjonowanie swojego magazynu, by mieć pewność, że tego typu problemy można łatwo wyeliminować. 

Nowoczesny magazyn na wynajem dla firm w Byczynie  

Szukasz nowoczesnego magazynu, w którym możesz składować wygodnie produkty swojej firmy lub ze sklepu internetowego?

Zależy Ci na tym, by wynajmować przestrzeń, która jest nowoczesna i którą możesz dostosować w stu procentach do potrzeb swojego przedsiębiorstwa? 

Sprawdź nasz magazyn na wynajem, w którym możesz składować najróżniejsze rodzaje towarów oprócz materiałów ADR, produktów sypkich i towarów wymagających przechowywania w określonych, kontrolanych temperaturach. 

Pożegnaj małą przestrzeń magazynową raz na zawsze i w pełni wykorzystaj potencjał swojego magazynu! 

Zastanawiasz się, jak oszczędzić miejsce w magazynie i jak sprawić, by magazynowanie towarów było łatwiejsze? Zacznij od uporządkowania swojej przestrzeni magazynowej według wybranej metody składowania towarów, a następnie zoptymalizuj zapasy, by zaoszczędzić jak najwięcej powierzchni magazynowej. Następnie rozważ zautomatyzowanie pewnych czynności magazynowych, by oszczędzać swój cenny czas np. na kontroli ważności produktów poprzez wdrożenie systemu WMS, który umożliwia zdalny odczyt takich danych i zwiększa komfort codziennej pracy.