Jakie są najnowsze trendy w zarządzaniu magazynem?

Jakie są najnowsze trendy w zarządzaniu magazynem?

Zarządzanie magazynem w dzisiejszych czasach powoduje wiele wyzwań i wymaga nieustannego bycia na bieżąco, by sprostać nowoczesnym wymaganiom rynku i konsumentów. Jakie rozwiązania są stosowane w nowoczesnych magazynach i dlaczego warto wdrożyć je u siebie? To przede wszystkim konieczność wykorzystania potencjału nowoczesnych technologii, by w czasie rzeczywistym i o wiele szybciej analizować dane, szybciej je wdrażać i tworzyć łatwiejsze procedury w magazynach. To od nich zależy między innymi czas kompletacji zamówień. Chcesz wiedzieć, jaki wpływ mają nowoczesne technologie na rozwój magazynów i jakie trendy obowiązywały w tym roku i jakie będą obowiązkowe w przyszłym roku?

Jak korzystanie z nowoczesnego magazynu może pomóc Twojej firmie w rozwoju?

Nowoczesne magazyny wykorzystujące inteligentne technologie takie jak np. technologie RFID czy systemy telematyczne w codziennej pracy ułatwiają wielu firmom odczyt i analizę danych w czasie rzeczywistym. Wpływają również na bezpieczne przechowywanie towarów i umożliwiają ich szybkie odnalezienie na regałach magazynowych. Wypracowanie odpowiednich procedur zwiększa efektywność pracy magazynierów i ułatwia im szybsze odszukiwanie niezbędnych towarów na regałach magazynowych. Im bardziej poukładane procesy magazynowe, tym większe korzyści dla każdej firmy, która przechowuje w nim towary.

Nowoczesne magazyny to już nie tylko te, które są klimatyzowane i umożliwiają przechowywanie towarów klientów w zróżnicowanych i kontrolowanych temperaturach. To przede wszystkim takie magazyny, które w pełni wykorzystują potencjał nowoczesnych technologii.

W jaki sposób można to wykorzystać? Między innymi do łatwiejszego zarządzania pracą magazynierów czy szybszego analizowania danych, bo pozwalają skrócić czas wielu skomplikowanych procesów, podejmować łatwiejsze decyzje biznesowe.

Firmy, które korzystają z wynajmu nowoczesnych magazynów, mogą w pewien sposób uzyskać przewagę konkurencyjną m.in. poprzez minimalizowanie czasu dostaw towarów, a nawet wykorzystanie potencjału nowoczesnych technologii do informowania klienta na bieżąco o drodze, jaką pokonuje jego ładunek.

Poznaj najważniejsze trendy w zarządzaniu magazynem w 2022 roku

Planujesz rozszerzyć zakres oferty swojej firmy i szukasz magazynu do wynajęcia? Chcesz wiedzieć, jakie największe trendy dominowały w tym roku na rynku magazynowym i czym się kierować przy wyborze odpowiedniego magazynu dla swojej firmy w przyszłości?

1. Umiejętne wykorzystanie nowoczesnych technologii m.in. korzyści pracy w chmurze

Rola nowoczesnych technologii do bardzo dobrze prosperującego magazynu jest dziś kluczowa. To właśnie innowacyjne technologie informatyczne pozwalają nie tylko szybciej zbierać i przetwarzać dane, ale również w pełni wykorzystać ich potencjał do innych celów biznesowych. Przykładem wykorzystania nowoczesnych technologii jest SaaS, czyli specjalne oprogramowanie dla magazynierów, które pozwala zwiększyć komfort codziennej pracy, wypracować nowe standardy pracy i znacząco skrócić czas kompletacji.

W 2022 roku standardem w wielu magazynach jest wykorzystanie nowoczesnych technologii, by łatwiej gromadzić dane i w pełni wykorzystywać ich potencjał m.in. do śledzenia drogi, jaką pokonują ładunki i szybszego informowania klientów o lokalizacji przesyłek. To również szansa dla firm, by raz na zawsze unowocześniły swoje przestrzenie magazynowe.

2. Stosowanie automatyzacji i robotyki w magazynach

W tym roku w wielu przestrzeniach magazynowych wykorzystano nie tylko nowoczesne technologie, które pozwoliły zautomatyzować procesy np. przetwarzania danych czy inne operacje, które umożliwiły skrócenie procesów.

W wielu magazynach wykorzystano również w pełni potencjał robotyki, czyli roboty i quick commerce, które pozwoliły znacząco usprawnić pracę w dużych przestrzeniach magazynowych i przyśpieszyły czas kompletowania zamówień. W ten sposób większość magazynów może zminimalizować ryzyko błędów ludzkich.

3. Dostosowanie przesyłek do bardziej ekologicznych standardów konsumentów, by zyskać większą lojalność konsumentów

Ekologia ma ogromne znaczenie dla coraz większej ilości klientów, którzy mają świadomość zagrożeń ekologicznych. W branży e-commerce coraz więcej klientów zwraca uwagę na sposób pakowania przesyłek, co ma wpływ na kolejne decyzje zakupowe.

To tłumaczy, dlaczego tak ważnym priorytetem dla firm z różnych sektorów powinny być kwestie ekologicznego pakowania przesyłek. Z tego właśnie powodu w większości magazynów przesyłki są pakowane w ekologiczne opakowania.

4. Wykorzystanie nowoczesnych technologii do oszczędzania energii w poszanowaniu ekologii

Coraz częściej na rynku magazynowym można dostrzec trend, że w wielu przestrzeniach magazynowych stosowane są takie rozwiązania, których celem jest oszczędzanie energii i kosztów związanych z utrzymaniem magazynów.

5. Oszczędzanie miejsca w przestrzeniach magazynowych dzięki systemom wysokiego składowania towarów i odpowiedniej kompletacji

Umiejętne wykorzystanie dostępnej przestrzeni w magazynie pozwala nie tylko na przechowywanie większej ilości towarów, ale przede wszystkim znacząco oszczędzić dostępną powierzchnię. W jaki sposób? Odpowiada za to system wysokiego składowania. Dzięki mądrze rozłożonym towarom w magazynie można przechowywać znacznie więcej towarów.

6. Stosowanie systemów WMS do bieżącego aktualizowania stanów magazynowych

Nowoczesne magazyny wykorzystują dobrze zintegrowany program WMS. Program ten umożliwia w krótkim czasie przeanalizowanie stanów magazynowych, co znacząco zwiększa komfort kompletacji towarów i pozwala automatycznie aktualizować stany magazynowe bez konieczności ręcznej pracy.

Firmy, które mają własne magazyny powinny mieć odpowiednio wdrożony system WMS, by móc w sposób automatyczny aktualizować dane magazynowe i z o wiele większą skutecznością uzupełniać braki.

Profesjonalne usługi logistyczne i magazynowe dla firm

Interesuje Cię nowoczesny magazyn na wynajem, by przechowywać swoje towary w pełni bezpiecznie i komfortowo? W Logiscom mamy takie do Twojej dyspozycji i w naszych magazynach możesz przechowywać dowolne towary oprócz produktów sypkich, niebezpiecznych podlegających ustawie ADR i produktów, które wymagają przechowywania w ściśle określonych temperaturach np. produkty spożywcze. Skorzystaj z i już dziś wynajmij magazyn dla swoich produktów.

Wykorzystaj nowoczesny magazyn z korzyścią dla swojej firmy!

Chcesz, by Twoja firma zyskała przewagę konkurencyjną dzięki temu, że korzysta z nowoczesnego magazynu i szybszych metod kompletacji towarów? Zależy Ci na tym, by zamówienia Twoich klientów były szybciej dostarczane? Skorzystaj z usługi magazynowania towarów i obsługi logistycznej w Logiscom.

Przekonaj się, jak wygodne, bezpieczne jest magazynowanie towarów w naszych magazynach.