Transport LTL i TLT – jakie są różnice?

Transport LTL i TLT – jakie są różnice?

Transport drogowy ładunków o zróżnicowanych gabarytach wymaga od spedytora dostosowania odpowiedniego pojazdu przy każdym indywidualnym zleceniu. W tym celu wykorzystuje się transport FTL i LTL, a ostateczny wybór rodzaju transportu jest uzależniony od charakteru, wielkości i wagi przewożonych ładunków.

Czas trwania transportu jest uzależniony m.in. od specyfikacji produktów, a nawet od usługi magazynowania, czasu rozładunku i załadunku towaru na naczepę. Na czym polega każdy z tych transportów i jakie towary są przewożone w ramach każdego z tych rodzajów transportu? 

Jakie są różnice między transportem FTL a LTL? 

Transport FTL – (full truck load) dotyczy wielogabarytowych ładunków, które zajmują całą powierzchnię ciężarówki i wymagają bardzo dokładnego planowania. Jak to wygląda w praktyce? Taki rodzaj transportu polega na tym, aby załadować całą dostępną powierzchnię towarem. Zabezpieczenie tego typu towaru jest również łatwiejsze. 

Transport LTL (less than truck load) to transport tzw. drobnicowy, który dotyczący mniejszych ładunków. Zwykle nie zajmują całej powierzchni ładunkowej naczepy ze względu na niewielkie gabaryty. W związku z tym w ramach jednego przewozu można zrealizować usługę transportu dla kilku różnych klientów i przewieźć większą ilość mniejszych ładunków. Towary są pobierane z magazynu, co pozwala zoptymalizować trasy i zwiększyć możliwość konsolidacji ładunków.

Kiedy warto skorzystać z transportu FTL i LTL?

Transport FTL to rodzaj transportu jest stosowany np. do transportu towarów spożywczych, które ze względu na swoją specyfikę i nierzadko krótkie terminy wymagają szybkiej dostawy do wybranego miejsca np. hurtowni lub sklepu partnerskiego. 

Taki rodzaj transportu jest również wykorzystywany przy przewozie ciężkich materiałów budowlanych, maszyn czy innych rodzajów towarów, gdy konieczna jest bardzo szybka dostawa. W przypadku realizacji usługi transportowej z wykorzystaniem transportu FTL trasa jest zaplanowana zgodnie z oczekiwaniami klienta. 

A kiedy warto zdecydować się na transport LTL?

Transport LTL doskonale sprawdzi się w przypadku transportu drobnicowych i niewielkich gabarytowo towarów np. w przypadku przewozu np. to rozwiązanie przydatne przy przeprowadzkach i przewożeniu ładunków o nietypowych gabarytach.

Sprawdzi się również wtedy, gdy ładunek jest ciężki i wymaga specjalistycznego transportu. Jak to wygląda w praktyce? Pojazd wypełnia się ładunkami, które są wysyłane do różnych odbiorów i które najczęściej są składowane na paletach.  

Jakie są wady i zalety transportu LTL i FTL? 

W przypadku transportu FTL klienci mają do dyspozycji całą przestrzeń ładunkową pojazdu, co pozwala np. na przewiezienie wszystkich rzeczy z mieszkania do nowego lokum w ramach jednej usługi transportowej.

Przy transporcie ciężkich towarów o nietypowych gabarytach wykorzystanie całej powierzchni naczepy jest po prostu wygodniejsze, a ładunek jest odpowiednio zabezpieczony nawet do długich podróży. To ogromna zaleta dla firm, które często potrzebują szybkich transportów dla wielogabarytowych, ciężkich czy niewymiarowych towarów i chcą przewieźć takie towary szybko i bezpiecznie. To również wygodne i korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy potrzebują przewieźć duże ładunki i potrzebują zaufanego przewoźnika. 

Zalety transportu FTL:

  • wykorzystanie całej powierzchni ładunkowej pojazdu
  • możliwość przewozu większej ilości towarów w ramach realizacji jednej usługi transportowej 
  • bezpośrednia dostawa do docelowego miejsca bez przystanków po drodze np. na rozładunek innego towaru (jak w przypadku transportu LTL)
  • szybkie dostawy towaru do określonego miejsca np. do sieci sklepów partnerskich.

Transport LTL to rozwiązanie, z którego warto skorzystać wtedy, gdy chcesz przewieźć niewielki ładunek i gdy nie zależy Ci na realizacji transportu w szybkim czasie. W praktyce czas realizacji dostawy wpływa nie tylko rozwiezienie pozostałych ładunków pod konkretne adresy, ale również czynności związane z załadunkiem i rozładunkiem towarów. Ilość miejsca w takim transporcie jest dość ograniczona, dlatego w ramach jednego transportu można przewieźć tylko określoną liczbę towarów np. nie więcej niż 20 palet.

Spedytorzy dążą do tego, aby wypełniać pojazd towarem do pełna, bo zwiększa to opłacalność usługi transportowej i pozwala również zoptymalizować koszty transportów. Jednak w praktyce przy tym rodzaju transportu nie zawsze jest to możliwe i zdarza się, że auta są niezaładowane towarem do pełna. Ogromną zaletą tego rodzaju transportu jest to, że klient płaci wyłącznie za wykorzystaną powierzchnię ładunkową. 

Sprawdzi się świetnie w sytuacji, gdy masz do przewiezienia np. ograniczoną ilość towaru. Zwykle wszystkie towary są umieszczane na paletach i tak przygotowywane do transportu. W porównaniu do transportu FTL, transport LTL jest znacznie tańszy, ponieważ ładunek nie zajmuje całej powierzchni ładunkowej pojazdu. Minus takiego rozwiązania to dłuższy czas dostawy spowodowany tym, że przewoźnik rozwozi większą ilość ładunków do kilku odbiorców. W przypadku transportów LTL konieczne są również przeładunki, które wpływają na finalny czas dostawy.  

Jakie są zalety transportu LTL? 

  • tańszy transport mniejszych towarów 
  • możliwość realizacji transportu towarów w opakowaniach jednostkowych
  • niższe koszty związane z magazynowaniem towarów ;
  • większa elastyczność w dopasowaniu towaru 

Kto może skorzystać z transportu LTL i FTL? 

Transport FTL (całopojazdowy) to rozwiązanie idealne dla przedsiębiorców i większych firm, którzy potrzebują często przewieźć ciężkie i większe ładunki, które wymagają szybkich dostaw do klientów. W takich sytuacjach wybór transportu FTL sprawdzi się doskonale ze względu na łatwość zapakowania i zabezpieczenia wielogabarytowych ładunków i czas dostawy towaru do konkretnego klienta. 

Profesjonalny transport LTL i FTL  

Potrzebujesz przewieźć ciężki ładunek o nietypowych gabarytach i szukasz firmy transportowej, która wesprze Cię w tym zakresie? Skorzystaj z naszej floty i zamów transport dla swojego ładunku! W Logis oferujemy klientom kompleksową usługę transportową i mamy kilkuletnie doświadczenie w organizacji przewozów ładunków w ramach transportów FTL i LTL.