Nowoczesne technologie w branży TSL

Nowoczesne technologie w branży TSL

Dawniej, by usprawnić zarządzanie firmami wykorzystywano proste oprogramowanie informatyczne, które pomagało wykonać niezbędne obliczenia. Obecnie coraz więcej firm logistycznych wykorzystuje potencjał nowoczesnych technologii, by przetwarzać informacje w czasie rzeczywistym, łatwiej kontrolować pracowników i jednocześnie dzięki big data podejmować skuteczniejsze decyzje biznesowe. Jakie technologie informatyczne są stosowane w branży TSL?  

Jakie nowoczesne technologie są wykorzystywane w branży TSL?

Logistyka to bardzo obszerna dziedzina, która składa się z wielu złożonych procesów wymagających trafnych decyzji, dobrze zaplanowanych działań. Zastosowanie nowoczesnych technologii informatycznych i systemów, które ułatwiają odczyt danych jest dziś niezbędne do wydajnej pracy i uzyskania przewagi konkurencyjnej. 

W branży TSL jedną z najczęściej stosowanych technologii jest technologia RFID. Ta technologia pomaga firmom logistycznym skutecznie zarządzać zapasami i produkcją tak, aby uniknąć opóźnień w dostawach towarów i nie marnować produktów. 

Technologia RFID – sposób na usprawnienia łańcuchów dostaw

Technologia RFID w logistyce zamiast tradycyjnego skanowania kodów kreskowych pozwala skrócić czas do niezbędnego minimum przy przygotowaniu towarów do wysyłek do klientów.

Ponadto specjalne znaczniki rfid są umieszczane na produktach, dzięki czemu proces identyfikacji towarów np. w magazynie zajmuje pracownikom magazynowym mniej czasu. 

W jaki jeszcze sposób technologia RFID pomaga firmom logistycznym?

Ma też wiele innych zalet: przyśpiesza procesy logistyczne i skutecznie ułatwia zarządzanie łańcuchem dostaw i kontrolowanie zapasów w magazynach. 

 Systemy ERP w branży logistycznej pomagają właścicielom firm w wydajniejszym zarządzaniu wszelkimi procesami logistycznymi, ułatwiają bieżącą kontrolę zapasów. Ponadto ta technologia pozwala na szybki przesył informacji i pomaga zmniejszyć ryzyko strat, co ma wpływ na łatwiejszy proces inwentaryzacji. 

Internet Inteligentnych Obiektów

Jakie znaczenie dla rozwoju firmy logistycznej ma wykorzystanie technologii IoT? Internet Inteligentnych Obiektów to technologia, która umożliwia zwiększenie kontroli nad wszelkimi zapasami w firmie i sprawia, że optymalizacja kosztów jest łatwiejsza dzięki mądremu zarządzaniu zapasami. 

Nowoczesna technologia IIO to sposób na automatyzację procesów w firmach logistycznych 

Zastosowanie sztucznej inteligencji w logistyce to sposób na przyśpieszenie pewnych procesów logistycznych, które mogą być w całości zautomatyzowane i odbywać się bez ingerencji człowieka. 

Internet Rzeczy (IoT – Internet of Things) 

Internet of Things czyli internet rzeczy to nowoczesna technologia, która w branży logistycznej ma szczególne znaczenie.

Dlaczego? Technologia Internetu Rzeczy pozwala szybciej pozyskiwać dane krytyczne by lepiej zarządzać przepływem wszelkich informacji i reagować na problemy w firmach logistycznych po to, by np. uniknąć opóźnień.

IoT umożliwia szybkie przesyłanie informacji np. pomiędzy dwoma różnymi urządzeniami. W związku z tym ta technologia może być wykorzystana również po to, by szybciej przesyłać dane między urządzeniami np. link do monitoringu GPS paczki od centrum logistycznego bezpośrednio do klienta. 

Znacząco zwiększa wydajność wszelkich procesów magazynowych. Jednak stosowanie tej technologii – podobnie jak innych – wiążę się z wieloma niebezpieczeństwami. W przypadku Internet of Things jest to wyciek danych lub nieuprawnione użycie danych. 

  • Systemy CMS w logistyce są niezastąpione w wielu firmach logistycznych z uwagi na to, że dają klientom bardzo duże możliwości uporządkowania kontaktów i pozwalają na wypracowanie lepszych metod organizacji danych dotyczących klientów. 
  • System DRP – to system informatyczny, który pozwala właścicielom firm logistycznych łatwiej prognozować popyt na produkty, a także wydajniej zarządzać zapasami. Moduły DPR mogą być częścią systemu MPS i pomagać w skuteczniejszym planowaniu produktów i odpowiadaniu na bieżące potrzeby zakupowe klientów. 
  • System MPS – to metoda, która pomaga w planowaniu i kontrolowaniu zapasów. Bazuje na zaawansowanym harmonogramie produkcji i pozwala dokładnie przewidzieć jaka minimalna ilość produktów będzie potrzebna w danej chwili, by była dostarczona do klienta bez opóźnień.
  • System MRP to nic innego jak system, który pomaga firmom skutecznie realizować plan zapotrzebowania materiałowego na podstawie aktualnego popytu na dane produkty i efektywniej zarządzać produkcją. Taki system sprawia, że produkty są na bieżąco wydawane z magazynu, co pozwala łatwo kontrolować wszelkie zapasy i skuteczniej nimi zarządać.
  • System WMS to system, który ułatwia zarządzanie stanami magazynowymi i bieżącą kontrolę zapasów. W skuteczny sposób ułatwia zarządzanie przepływem rozmaitych materiałów i zmniejsza ryzyko tzn. błędów ludzkich. Wiele firm logistycznych stosuje system WMS po to, by skuteczniej i dokładniej kontrolować wszelkie zapasy. 
  • UAV czyli bezzałogowe obiekty latające w branży logistycznej są szczególnie przydatne z uwagi na to, że umożliwiają przedostanie się do trudno dostępnych miejsc i pozwalają szybciej pozyskać potrzebne informacje np. o położeniu danego obiektu.

Nowoczesne technologie niezbędne w przyszłości 

Technologia blockchain uważana jest za jedną z przełomowych technologii, które w przyszłości będą umożliwiały np. większą kontrolę środowiska, a także podejmowanie właściwych decyzji. 

W branży logistycznej technologia blockchain odpowiada za przyśpieszanie wszelkich procesów wymiany danych w czasie rzeczywistym. W czym jeszcze pomaga ta technologia? Technologia blockchain ułatwia dużym zakładom produkcyjnym zarządzanie danymi i zapasami magazynowymi. Ponadto można ją wykorzystać do zaimplementowania rozmaitych funkcjonalności w aplikacjach cyfrowych po to, by znacznie lepiej zarządzać przepływem danych.

Wykorzystaj potencjał nowoczesnych technologii IT w swojej firmie logistycznej 

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w branży TSL to dziś nie tylko sposób na większą przewagę konkurencyjną, ale i konieczność każdej firmy, która chce utrzymać się na rynku i oferować konkurencyjne usługi logistyczne. Interesuje Cię nawiązanie współpracy z firmą logistyczną, która wykorzystuje nowoczesne technologie w wielu różnych procesach związanych z transportem, logistyką i spedycją? Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty dot. usług logistycznych i współpracy.