Efektywna logistyka łańcucha dostaw

Efektywna logistyka łańcucha dostaw

Czym jest efektywna logistyka łańcucha dostaw? Terminowe dostawy produktów do hurtowni, sklepów e-commerce, klientów indywidualnych wymagają od firm logistycznych wypracowania naprawdę dobrej organizacji pracy. Na to wszystko składa się nie tylko dobra organizacja pracy, ale również logistyka magazynowa w centrach logistycznych, logistyka wewnętrzna, czy tak ważna dla terminowości dostaw – logistyka ostatniej mili. Jakie czynniki mają wpływ na prawidłowe działanie łańcucha dostaw i o czym należy pamiętać na etapie organizacji ładunku? 

Łańcuch dostaw – czym jest i na czym polega?

Efektywna logistyka łańcucha dostaw działa jak system naczyń połączonych. Wymaga integracji nowoczesnych systemów telematycznych i monitoringu GPS do precyzyjniejszego planowania tras kierowców. Ponadto dzięki tym integracjom można nie tylko uniknąć błędów, ale również kosztownych przestojów w korkach czy ryzyka, że ładunek nie dotrze na czas do wyznaczonego miejsca.

Łańcuch dostaw w wielu firmach polega na odpowiednio poukładanych procesów wewnątrz firmy. Im lepiej zorganizowana firma wewnątrz, tym większa szansa na sprawną logistykę i tzw. logistykę ostatniej mili – czyli najważniejszy etap dostarczenia produktu do końcowego odbiorcy. Ostatnia mila polega na przygotowaniu danego ładunku do transportu i odebraniu go z magazynu logistycznego w celu jego dalszej wysyłki do odbiorcy końcowego. 

Logistyka ostatniej mili to końcowy i najważniejszy etap łańcucha dostaw. Polega na odbiorze zamówienia z magazynu i terminowym dostarczeniu go do klienta, sklepu lub konkretnego punktu odbioru. Jakim wyzwaniom związanym z logistyką ostatniej mili muszą podołać firmy logistyczne, aby procesy były efektywne? 

Dotyczy to nie tylko konfekcjonowania produktów czy samej identyfikacji towarów.

Pojęcie łańcucha dostaw dotyczy również specjalistycznej wiedzy o tym, w jaki sposób przechowywać dane produkty, by nie utraciły swoich właściwości, ale również tego, jak je prawidłowo zabezpieczać na czas transportu, by dotarły w stanie nienaruszonym. 

Jakie czynniki wpływają na efektywność łańcucha dostaw?

Zastanawiasz się, jakie czynniki mają wpływ na efektywne działanie łańcucha dostaw? To przede wszystkim dobrze poukładane procesy wewnętrzne i sprawna logistyka magazynowa. Efektywny łańcuch dostaw wymaga nie tylko dobrej organizacji pracy wewnątrz firmy, ale przede wszystkim umiejętnej komunikacji między poszczególnymi działami. 

Efektywna logistyka łańcucha dostaw – jakie dokładnie czynniki na to wpływają?

  • odpowiednia i konkretna komunikacja pomiędzy poszczególnymi działami, od której zależy jakość zrealizowanych procesów logistycznych,
  • a także czas realizacji danych czynności logistycznych (w tym m.in. czas niezbędny na wyszukanie ładunku w przestrzeni magazynowej,
  • dokładność i szybkość organizacji tego ładunku i przygotowanie go do dalszej wysyłki m.in. odpowiednie zapakowanie i zabezpieczenie ładunku do dalszej podróży). W ramach łańcucha dostaw są ważne takie procesy jak umiejętne planowanie, zarządzanie zapasami magazynowymi i czasem pracy pracowników, co ma wpływ na efektywność łańcucha dostaw. 

Jakie są etapy w efektywnym łańcuchu dostaw? 

Każdy łańcuch dostaw składa się z pewnych procedur i etapów, które muszą być spełnione, by przygotować dany ładunek do dalszego transportu. Efektywna logistyka łańcucha dostaw wymaga więc precyzyjnego planowania, odpowiedniej organizacji pracy rożnych działów w firmie i właściwej, konkretnej komunikacji, by zaplanowane systemy logistyczne były odpowiednio zintegrowane, a ładunek przygotowany do transportu.

1. Odpowiednie planowanie logistyki 

Pierwszym etapem jest dokładne zaplanowanie i zoptymalizowanie podróży, jaką pokona ładunek. Na tym etapie dyspozytor w firmie logistycznej jest odpowiedzialny za przeanalizowanie kilku dróg dla kierowcy i zorganizowanie całego procesu przewozu. Ponadto bardzo ważne jest dobre zaplanowanie całej trasy, by uniknąć przestojów, zamkniętych tras czy korków. 

Zadaniem dyspozytora jest również umiejętne zarządzanie pozostałymi procesami logistycznymi m.in. zoptymalizowanie trasy kierowcy w taki sposób, by kierowca mógł jak najszybciej dostarczyć ładunek do miejsca docelowego.

Dlatego tak ważne na tym etapie jest wybranie odpowiedniej drogi do przewozu ładunku i korzystanie z nowoczesnych technologii, czyli dobrze zintegrowanych systemów telematycznych wraz z systemem monitoringu GPS, by śledzić ładunek w czasie rzeczywistym. Dzięki wykorzystaniu tych technologii klient może na bieżąco śledzić drogę, jaką pokonuje ładunek i przygotować się na jego odbiór. 

2. Przygotowanie zaopatrzenia i zarządzanie produkcją

Drugim etapem jest przygotowanie zaopatrzenia i umiejętne zarządzanie produkcją. Jeśli np. jesteś producentem i dysponujesz zewnętrznym magazynem, to w momencie zakupu danego produktu przez klienta – musisz mieć odpowiednio zintegrowane procesy logistyczne, by zlecić natychmiastowe przygotowanie produktu do wysyłki pod wskazany adres klienta.

3. Właściwe zarządzanie zapasami magazynowymi i terminami dostaw towarów

Łańcuch dostaw to również umiejętne zarządzenie zapasami magazynowymi i dostawami towarów. Im lepiej poukładane procesy wewnętrzne, tym większa szansa na to, że etap ostatniej mili będzie odpowiednio zorganizowany, przemyślany i pozwoli na dostarczenie ładunku w wybranym terminie i bez żadnych przeszkód. Na tym etapie bardzo istotne jest to, by w odpowiednim czasie zamówić surowce do wytworzenia produktu, a następnie umiejętnie zarządzać zapasami, by w magazynie zewnętrznym znajdowała się konkretna ilość towaru odpowiadająca złożonym zamówieniom wraz z produktami na zapas.

Na tym etapie bardzo ważne jest zapoznanie się ze specyfikacją danego ładunku, a także dokładne zapakowanie ładunku do wysyłki zgodnie z wymaganiami producenta. To konieczne, by wiedzieć, w jaki sposób zabezpieczyć odpowiednio ładunek do wysyłki, a także jakie są zalecenia producenta podczas przewozu czy magazynowania. 

Łańcuch dostaw w branży logistycznej – o czym jeszcze należy pamiętać?

Logistyka wewnętrzna w firmach logistycznych wymaga poukładanych procesów na każdym etapie, by ładunki mogły szybko opuszczać magazyn, być przygotowane do dalszego transportu i terminowo docierać do klientów. Dlatego tak ważna jest ostatnia mila i dopracowanie wszelkich procesów logistycznych w firmach. 

Odpowiednia organizacja wewnętrzna w firmach logistycznych, właściwa komunikacja między poszczególnymi działami oraz odpowiednie przewidywanie zapasów w magazynach to tylko część czynników, które mają wpływ na efektywność logistyki w wielu firmach. 

Jak wybrać firmę logistyczną do współpracy?  

Chcesz nawiązać współpracę z firmą logistyczną i nie wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru takiej firmy do współpracy? Przede wszystkim na doświadczenie przedsiębiorstwa na rynku, podejście pracowników do klientów, czas realizacji usług transportowych i szczegółowy zakres oferty, a także ubezpieczenie ładunku i pozostałe usługi, które mogą przyśpieszyć pewne procesy. 

Terminowa dostawa ładunku wraz z ubezpieczeniem – tylko w Logiscom! 

Szukasz firmy logistycznej do współpracy, by zyskać terminowego partnera do współpracy i mieć pewność, że Twój ładunek jest zawsze w dobrych rękach? 

Z Logiscom zyskujesz pewność, że Twój ładunek będzie terminowo i bezpiecznie dostarczony do miejsca docelowego. Dlaczego warto nas wybrać do współpracy? Tylko u nas masz pewność, że każdy Twój ładunek jest ubezpieczony na kwotę powyżej 300 000 euro, dlatego nie musisz się o nic obawiać.   

Potrzebujesz zlecić ładunek do dowolnego kraju w Polsce lub w Europie i szukasz odpowiedniej firmy logistycznej do realizacji tego zadania? Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty usług logistycznych.

Efektywna logistyka ostatniej mili gwarancją terminowych dostaw

W branży logistycznej szczególne znaczenie ma organizacja pracy i dobrze dopracowany etap końcowy logistyki, czyli tzw. ostatnia mila. To na tym etapie w wielu firmach zdarzają się pewne trudności, które mają wpływ na terminową wysyłkę ładunku do klienta. Dlatego tak istotne jest dobre zorganizowanie procesu przewozu ładunku, by wyeliminować wszelkie tzw. wąskie gardła na końcowym etapie.