Telematyka w pracy kierowcy – poznaj korzyści

Telematyka w pracy kierowcy – poznaj korzyści

Telematyka to połączenie nowoczesnych technologii informatycznych, sieci telekomunikacyjnych i automatyki. Dlaczego telematyka jest stosowana w transporcie? `Głównie po to, by przetwarzać rozmaite dane, które umożliwiają np. szybką weryfikację dokładnej lokalizacji auta flotowego. Wykorzystanie takich systemów telematycznych w firmach transportowych ułatwia właścicielom firm i menedżerom floty zarządzanie pracą kierowców, optymalizację wydatków firmowych i kontrolowanie pracowników.

Jak działają systemy telematyczne? 

Systemy telematyczne przy użyciu nowoczesnych technologii przesyłają, odbierają i przetwarzają w czasie rzeczywistym dane pozyskane z nadajnika GPS umieszczonego w aucie flotowym. Umożliwiają zbieranie takich informacji jak:

  • lokalizacja danego auta flotowego
  • prędkość jazdy
  • sposób hamowania kierowcy (co ma wpływ m.in. na oszczędność lub stratę paliwa i koszty)
  • sposób prowadzenia auta i styl jazdy kierowcy

Te informacje można wykorzystać np. do łatwiejszego zarządzania pracą kierowców, kontrolowania i optymalizacji kosztów prowadzenia firmy transportowej, a nawet wypracowania nowych standardów dot. ekonomicznego stylu jazdy, który oszczędza paliwo firmowe.  

Każdy system telematyczny pobiera i rejestruje dane z urządzenia GPS w aucie flotowym, a następnie przetwarza dane pozyskane w czasie rzeczywistym, by usprawniać pracę kierowców i menedżerów floty. Dane jakie są rejestrowane to np. aktualna lokalizacja samochodu, dzięki której można szybko namierzyć pojazd, zweryfikować czas pracy pracownika i czas przeznaczony na odpoczynek, a nawet sprawdzić czy kierowca przestrzega zasad ekonomicznej jazdy. 

Zastosowanie systemów telematycznych w branży transportowej 

Systemy telematyczne w pracy kierowcy można wykorzystać np. do łatwiejszego zarządzania pracą kierowców, kontrolowania i optymalizacji kosztów prowadzenia firmy transportowej, a nawet wypracowania nowych standardów dot. ekonomicznego stylu jazdy, który oszczędza paliwo firmowe. 

Dlaczego warto wykorzystać telematykę w firmie transportowej? 

Wielu właścicieli firm transportowych zastanawia się nad korzyściami stosowania telematyki w swoich.

Pierwszym powodem dla którego warto się na to zdecydować to korzyści związane z usprawnieniem prowadzenia firmy transportowej. Dzięki telematyce możesz nie tylko zwiększać bezpieczeństwo ładunków i kierowców, ale również zapobiec kradzieży np. paliwa firmowego czy łatwiej i skuteczniej nadzorować pracę swoich pracowników.

W jaki sposób telematyka wspomaga pracę kierowców? 

Stosowanie systemów telematycznych w pojazdach floty firmowej zwiększa bezpieczeństwo kierowców. Dzięki pobieraniu danych z GPS na bieżąco menadżer floty może weryfikować czy pojazd jest w ruchu, a na zagrożenia zareagować na bieżąco np. w sytuacji wypadku drogowego może szybko zmienić trasę kierowcy, by mógł dostarczyć ładunek na czas do klienta. Taka świadomość zwiększa też bezpieczeństwo kierowców i pozwala na skuteczniejszą komunikację.

Telematyka w branży transportowej – poznaj korzyści z zastosowania telematyki w swojej firmie 

  • Skuteczny monitoring aut przynależnych do floty firmowej przez 24 godziny na dobę

Wykorzystanie systemów telematycznych umożliwia właścicielom firm całodobową kontrolę nad lokalizacją pojazdów flotowych i pozwala je szybko i wygodnie zlokalizować. Najważniejszą korzyścią jest to, że na bieżąco można weryfikować również w jaki sposób dany kierowca korzysta z pojazdu służbowego i czy paliwo firmowe jest wykorzystywane do realizacji celów związanych z pracą, a nie do użytku prywatnego.

Systemy telematyczne stale monitorują np. poziom paliwa firmowego, a nawet częstotliwość tankowania pojazdu, by właściciele firm mogli skuteczniej kontrolować czy paliwo jest wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Nowoczesne, bardzo zaawansowane systemy umożliwiają kierowcom zaznaczenie celu podróży biznesowej lub prywatnej.

  • Szansa na większy rozwój firmy dzięki kompleksowej analityce danych

Specyfika telematyki obejmuje zbieranie wielu różnorodnych danych, które można wykorzystać z korzyścią dla rozwoju swojego biznesu – od kontroli paliwa aż po zoptymalizowanie kosztów samochodów flotowych i analitykę stylu jazdy kierowców, którzy mogą oszczędzać w ten sposób paliwo. To wszystko umożliwiają pozyskane dane z urządzeń GPS, które pozwalają sprawdzić nawet prędkość podróży konkretnego kierowcy!

  • Sposób na redukcję pustych przebiegów i ograniczenie kosztów firmowych 

Wiele firm boryka się z problemem pustych przebiegów, czyli transportami ciężarówek, które nie są załadowane towarem do pełna. Takie przewozy generują tylko zbędne koszty, co dla firm jest po prostu nieopłacalne. Telematyka dzięki możliwości dokładnego planowania tras kierowców pozwala zredukować puste przebiegi i obniżyć ryzyko strat ekonomicznych. Dokładne planowanie tras pozwala wypełnić ciężarówki dodatkowymi ładunkami tak, aby zminimalizować to ryzyko i koszty. 

  •  Lepsza organizacja pracy kierowców dzięki łatwiejszemu planowaniu tras

Systemy telematyczne umożliwiają bardzo dokładne planowanie tras kierowców i optymalizowanie przejazdów, dzięki czemu firmy transportowe zyskują większe możliwości organizacyjne. Lepsza organizacja tras kierowców to skuteczniejsze planowanie transportów, które zwiększa przewagę konkurencyjną.

  • Oszczędność czasu i pieniędzy na analizie kosztów administracyjnych

Telematyka pozwala na szybką analizę danych i optymalizację działań administracyjnych w firmach. Dzięki niej nie musisz samodzielnie analizować i rozliczać diet, danych z tachografów, bo może to za Ciebie zrobić system telematyczny o wiele krócej i dokładniej!

  • Szybsze dostawy i szansa na ulepszenie obsługi klienta w firmach

Korzystanie z telematyki w firmie transportowej to również szansa na skrócenie czasu dostaw i zapewnienie klientom lepszej, bardziej konkurencyjnej obsługi klienta. Wykorzystanie danych o lokalizacji i prędkości aut pozwala precyzyjnie zoptymalizować trasy przejazdów i ulepszyć łańcuch dostaw.

`Telematyka ułatwia wewnętrzną analitykę danych i może być sposobem na motywowanie kierowców do zmiany nawyków dot. stylu jazdy 

Chcesz w firmie transportowej zwiększyć motywację pracowników i oszczędzać firmowe paliwo? Nic prostszego! Wykorzystaj telematykę, by weryfikować czy Twoi pracownicy przestrzegają zasad ekonomicznego stylu jazdy… a najlepszych kierowców nagradzaj za pomocą dobrze przemyślanego programu lojalnościowego dla pracowników! Telematyka pozwoli Ci regularnie analizować przebieg aut flotowych, co w efekcie obniży koszty eksploatacyjne aut flotowych.

Wykorzystaj telematykę w biznesie, by lepiej zarządzać firmą i pracownikami

Zarządzanie firmą transportową i pracą kierowców dzięki telematyce jest wygodne, prostsze i po prostu skuteczne! Zdecyduj się na wdrożenie nowoczesnych systemów telematycznych, by nadzorować pracę kierowców i zyskać przewagę konkurencyjną. Dzięki temu możesz uzyskać większą kontrolę nad wydatkami firmowymi i z większą precyzją planować i optymalizować trasę kierowców. To nie wszystko! Dokładne planowanie tras to również sposób na skrócenie czasu dostaw i ulepszenie obsługi klientów. Takie systemy pozwolą Ci nie tylko na sprawniejsze zarządzanie działalnością, ale również pomogą uniknąć wielu błędów i są skutecznym sposobem na optymalizację kosztów.