System TMS W LOGISTYCE – CZYM JEST I  jaką rolę odgrywa w łańcuchu dostaw? 

System TMS W LOGISTYCE – CZYM JEST I jaką rolę odgrywa w łańcuchu dostaw? 

Nowoczesny system informatyczny TMS w języku angielskim oznacza transportation management system. Jak działa tego rodzaju oprogramowanie? System TMS ułatwia dyspozytorom organizację pracy i pozwala na bardziej precyzyjne planowanie tras kierowców oraz uzyskanie większej kontroli nad drogą każdego rodzaju ładunku. 

Czym jest system TMS stosowany w logistyce? 

System TMS stosowany w branży logistycznej ułatwia firmom logistycznym większą kontrolę nad transportowanymi ładunkami, umożliwia również efektywną pracę pracowników z poszczególnych działów i zwiększa efektywność łańcucha dostaw.

Jak działa system informatyczny do zarządzania transportem?

System TSM w branży logistycznej to starannie zaprojektowane oprogramowanie komputerowe, które pozwala wydajnie zarządzać wieloma procesami: właścicielom firm logistycznych pomaga ulepszyć efektywność wszelkich procesów logistycznych od zarządzania dokumentacją aż po precyzyjne planowanie tras kierowców.

Natomiast dyspozytorom transportowym pomaga w łatwiejszym rozdzielaniu zleceń transportowych dla konkretnych kierowców i nadzorowaniu w czasie rzeczywistym dystansu przesyłek klientów dzięki łatwej integracji systemu TMS z technologią telematyczną.

NAGŁÓWEK

Dobry system TMS to taki, który w ramach obsługi pozwala zwiększyć efektywność działań logistycznych w sposób kompleksowy. Efektywna praca pracowników z każdego działu logistycznego, a także możliwość przyśpieszenia pewnych procesów logistycznych to nie jedyne korzyści, które daje wdrożenie programu komputerowego. 

System TMS charakteryzuje się wydajnością, prostotą obsługi i intuicyjnym działaniem, dzięki któremu można w ramach jednej czynności wygodnie zarządzać wieloma skomplikowanymi procesami logistycznymi i np. można o wiele łatwiej zarządzać dokumentacją transportową.

Odpowiednio wdrożony system TMS ma wpływ na łatwiejsze i szybsze realizowanie zamówień, przyśpieszenie czasu trwania dostaw i sprawniejszą optymalizację procesów logistycznych.

Ponadto korzystanie z odpowiednio wdrożonego systemu logistycznego ułatwia zarządzanie rozmaitymi procesami logistycznymi, dzięki czemu poszczególne zadania wewnątrz przedsiębiorstwa są realizowane szybciej i z korzyścią dla współpracy dla wszystkich działów w firmie. 

Jakie funkcje ma system TMS?

Najważniejsze funkcje systemu ułatwiającego zarządzanie transportem w firmie logistycznej to przede wszystkim:

  • możliwość łatwego i komfortowego organizowania transportów i zarządzania nimi
  • efektywniejsze zarządzanie pełną dokumentacją transportową wraz z możliwością wygodnego wystawiania faktur
  • skuteczny i dokładny monitoring GPS kierowców bazujący na danych w czasie rzeczywistym ze względu na łatwość integracji z   systemami telematycznymi
  • umożliwia szybkie i dokładne zaplanowanie tras kierowców dzięki łatwej integracji oprogramowania z systemami telematycznymi 
  • bardziej zwinne zarządzanie realizacją dostaw towarów w logistyce i sposób na skuteczną eliminację tzw. wąskich gardeł 
  • ulepszenie poziomu komunikacji między pracownikami z poszczególnych działów dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych. 

Jakie problemy w branży logistycznej rozwiązuje system TMS i w jaki sposób ułatwia pracę pracownikom logistycznym? 

System TMS pozwala skutecznie wyeliminować wszelkie problemy związane z nieprawidłowym przepływem towarów w magazynach i skutecznie minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów ludzkich związanych z wysyłkami niewłaściwych towarów.  

Ponadto wdrożenie systemu TMS w firmie logistycznej pozwala na   ulepszenie sposobu zarządzania nadmiarem danych i w odpowiedni sposób zwiększa nie tylko efektywność pracowników, ale przede wszystkim poziom zarządzania.

System zarządzania transportem ułatwia kontrolowanie realizacji wielu zleceń transportowych jednocześnie i bieżącej weryfikacji drogi, jaką pokonują kierowcy przypisani do danego ładunku.

Ponadto jego wdrożenie pozwala w jednym miejscu przechowywać i wygodnie analizować wszelkie dokumenty transportowe, a pracownikom pozwala na utrzymanie porządku w dokumentacji transportowej. 

Dyspozytorom umożliwia łatwiejsze i efektywne rozdzielenie zleceń transportowych do danych kierowców, łatwiejsze zarządzanie powiadomieniami i bardziej efektywną pracę.  

Wdrożenie systemu TMS – jakie są korzyści dla firm i pracowników logistycznych? 

Odpowiednie wdrożenie systemu informatycznego TMS w firmie logistycznej wiążę się z wieloma korzyściami zarówno dla firmy logistycznej, jak i dla pracowników.

Właściwa integracja oprogramowania z pozostałymi systemami ułatwia pracę zarówno dyspozytorów, jak i kierowców, umożliwiając im nie tylko wypracowanie lepszych nawyków organizacyjnych, ale również poprzez łatwą synchronizację danych z systemami telematycznymi. 

Integracja systemu TMS gwarantuje efektywniejszy proces planowania pracy i pozwala skrócić np. czas dostawy towarów. Wdrożenie systemu TMS do potrzeb danej firmy logistycznej zawsze powinno być poprzedzone dokładnym wywiadem i wiedzą o tym, jak odbywa się proces planowania transportów. Szczegółowa znajomość potrzeb pracowników w zakresie obowiązków pozwala na wdrożenie wielu udogodnień w codziennej pracy. Te udogodnienia pozwalają skrócić czas trwania pewnych procesów logistycznych do minimum i zwiększyć efektywność. 

Główne korzyści dla firm logistycznych wynikające z wdrożenia systemu  

  • Łatwa integracja z pozostałymi systemami np. telematycznymi, księgowymi czy CRM – Wygodna, szybka i łatwa integracja danych z innymi, zewnętrznymi systemami stosowanymi do zarządzania zapasami i danymi. 
  • Skuteczny sposób na wypracowanie lepszej i efektywnej organizacji pracy – Skuteczny sposób na wyeliminowanie tzw. wąskich gardeł w branży logistycznej i wszelkich problemów logistycznych powstałych ze względu na złe zarządzanie lub wskutek pomyłek pracowników. Dyspozytorom pozwala na szybsze rozdzielanie zleceń transportowych i łatwiejsze jak nigdy dotąd przypisywanie ich do konkretnych kierowców. 
  • Sposób na skrócenie czasu dostaw i minimalizację błędów ludzkich  dzięki możliwości zautomatyzowania pewnych procesów. Możliwość skrócenia czasu dostaw towarów skutkuje większym zadowoleniem klientów. 
  • Efektywniejszy przepływ towarów – system TMS sprawi, że w kilka sekund zlokalizujesz dany ładunek i z większą skutecznością zadbasz o to, by skrócić czas dostaw towaru do klientów. Zarządzanie przepływem towarów stanie się bardziej komfortowe.   
  • Bardziej komfortowe i zwinne zarządzanie każdym etapem łańcucha dostaw co wpływa na łatwiejszą optymalizację procesów logistycznych i wypracowanie nowych zasad organizacji pracy 
  • Znacznie większa efektywność pracy pracowników we wszystkich działach w organizacji logistycznej –  Od teraz z odpowiednio wdrożonym systemem TMS nie musisz się obawiać opóźnień w dostawach towarów czy pomyłkami w dostawie towarów i możesz skuteczniej jak nigdy dotąd zarządzać przepływem towarów i poświęcić więcej czasu na analizę i optymalizację procesów logistycznych zamiast poświęcać czas na wykonywanie zadań administracyjnych. 
  • Zwiększona efektywność pracowników i szansa na wypracowanie lepszych zasad organizacyjnych wewnątrz firmy –  Odpowiednie wdrożenie systemu TMS w firmie logistycznej ma znaczący wpływ na ulepszenie organizacji pracy wewnątrz firmy i zwiększenie efektywności pracowników, co sprzyja również lepszej optymalizacji procesów logistycznych.

Jak wybrać odpowiedni system TMS i na jakie parametry zwracać szczególną uwagę?

Wybór odpowiedniego systemu TMS wymaga przede wszystkim precyzyjnego określenia potrzeb pracowników i dyspozytorów, by pomagał w codziennej pracy. Ponadto wymaga określenia, jaki rodzaj oprogramowania ma być zainstalowany (chmurowy czy stacjonarny) wraz z wybraniem charakteru programu TMS (płatny na licencji lub w formie abonamentu).

Wdrożenie systemu TMS wymaga również podjęcia decyzji, jakie funkcjonalności ma zawierać program, by ułatwiały codzienną pracę. W tym celu warto pomyśleć, jakich funkcjonalności potrzebuje firma logistyczna, by pracownicy mogli z nich korzystać bez ograniczeń. 

Dlaczego warto wdrożyć system informatyczny TMS w firmie logistycznej? 

Organizacja transportu rozmaitych ładunków wymaga odpowiednio zaplanowanych działań i umożliwia wypracowanie pewnych nawyków zwiększających efektywność codziennej pracy. Wdrożenie systemu TMS w firmie logistycznej pozwala jeszcze bardziej zwiększyć efektywność procesów logistycznych i zaoszczędzić mnóstwo czasu. Czy warto wdrożyć taki system? Zdecydowanie! Dlaczego? Z uwagi na wiele korzyści i fakt, że integracja systemu TMS gwarantuje efektywniejszy proces planowania pracy i pozwala skrócić np. czas dostawy towarów.