Miniony rok okazał się całkiem udany dla rynku przemysłowo-logistycznego – sektor wrócił na ścieżkę wzrostu po czasach wzmożonego rozwoju pandemicznego. Wiele przesłanek pozwala wierzyć w to, że również rok 2025 okaże się korzystny, a może nawet lepszy niż poprzedni rok. Co dokładnie czeka rynek magazynowy jeszcze w tym roku? Zapraszamy do przejrzenia możliwych scenariuszy i zagłębienia się w świat prognoz na temat rynku magazynowego w Polsce i tego, jak wygląda na tle Europy.
Rok 2024 dla rynku magazynowego – jak się kształtował?
W 2024 roku rynek magazynowy w Polsce charakteryzował się zmiennym popytem, przypominającym nieco sinusoidę. Największe zainteresowanie powierzchnią magazynową obserwuje się w każdym roku zazwyczaj w II i IV kwartale. Podobnie było w 2024 roku – po słabszym I kwartale, drugi przyniósł wzrost, ale w trzecim odnotowano spadek o jedną trzecią w ujęciu kwartalnym.
Od początku roku do III kwartału łączny popyt na powierzchnię przemysłowo-logistyczną osiągnął 3,8 mln mkw, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Na sytuację wpłynęły takie czynniki jak np. pogarszająca się sytuacja w Niemczech. Polska, z powierzchnią magazynową wynoszącą 33,3 mln mkw, zajmuje jednak 5. miejsce w Europie pod względem zasobów magazynowych. Rynek magazynowy obejmujący dotychczas głównie Warszawę, Górny Śląsk, Wielkopolskę, Łódź oraz Dolny Śląsk powiększył się o trzy nowe obszary, czyli Szczecin, Kraków i Trójmiasto.
Prognozy na 2025 – optymizm w branży
Rok 2024 umocnił pozycję Polski jako lidera Europy Środkowo-Wschodniej w sektorze nowoczesnych powierzchni przemysłowych i logistycznych. Eksperci prognozują, że rok 2025 przyniesie kontynuację stabilnego popytu pomimo ostrożności deweloperów. Wiele ważnych kwestii dla sektora magazynowego może się wyjaśnić właśnie w bieżącym roku. Obserwując obecną sytuację, można się jednak spodziewać wyższej aktywności w tym zakresie. Zwłaszcza że wskaźnik optymizmu w sektorze osiągnął najwyższy poziom od pięciu lat i z badań „Confidence Index” wynika, że wynosi aż 52,2. To oznacza, że niemal 6 na 10 przedstawicieli branży ocenia obecne warunki biznesowe jako lepsze lub takie same jak rok temu.
Prognozuje się również, że w 2025 roku współczynnik powierzchni niewynajętej będzie ulegał dalszej kompresji. Największym zainteresowaniem najemców nadal cieszą się magazyny energooszczędne, zrównoważone i zaawansowane technologicznie.
Czy rok 2025 r. przyniesie niższy współczynnik pustostanów?
Wysoki udział renegocjacji oraz stabilna aktywność deweloperska będzie skutkować utrzymaniem lub delikatnym spadkiem współczynnika pustostanów. Sektor e-commerce, rozwijający się dynamicznie w Polsce, ma kluczowy wpływ na rozwój powierzchni magazynowych. Polska wyróżnia się na tle innych rynków, ponieważ ponad połowa jej powierzchni magazynowej spełnia najnowocześniejsze standardy zrównoważonego rozwoju (ESG) i posiada certyfikaty takie jak BREEAM, LEED czy DGNB. Generuje to duże zainteresowanie inwestorów, a różnice w spełnianiu standardów ESG mogą wpłynąć na wzrost czynszów w nowoczesnych obiektach.
Niezależnie od rodzaju i wieku magazynu, w nadchodzących latach nadal będzie można obserwować stabilny wzrost czynszów. Obiekty przemysłowo-logistyczne stają się coraz bardziej nowoczesne, a automatyzacja postępuje i z pewnością jest to trend, który będzie się w Polsce rozwijał. Ciekawym zjawiskiem jest również to, że coraz częściej operatorzy logistyczni decydują się na samodzielną budowę magazynów, które będą pełnić funkcję regionalnego „huba” z inwestycją w automatykę, dopasowaną do ich potrzeb operacyjnych.
Ważnym wyzwaniem w skali makroekonomicznej jest jednak transformacja energetyczna w Polsce, która ma wpływ na ceny produkcji energii i prądu. Polska ma opóźnienia w porównaniu do reszty regionu CEE, co może wpływać na konkurencyjność zwłaszcza w porównaniu do Węgier czy Rumunii. Sektor produkcyjny potrzebuje efektywnych źródeł energii, np. w formie energii jądrowej i to obecnie stanowi największe wyzwanie w naszym kraju.