Rodzaje tachografów stosowanych w branży TSL

Rodzaje tachografów stosowanych w branży TSL

Tachografy w branży logistycznej są stosowane od kilku lat na terenie państw przynależnych do Unii Europejskiej. Zostały wprowadzone jako obowiązkowe po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo na międzynarodowych drogach, a właścicielom firm logistycznych ułatwić kontrolę nad kierowcami. 

Czym jest tachograf i dlaczego jest stosowany w branży TSL?

Tachograf to zintegrowanie urządzenie, które łączy kilka funkcji: analizuje prędkość auta, sprawdza prędkość auta w danej chwili, rejestruje pokonany dystans, a także ułatwia weryfikację czasu pracy kierowcy. Tachograf pozwala sprawdzić czy kierowca przestrzega godzin pracy i czy zgodnie z prawem wykorzystuje odpowiednią ilość czasu na odpoczynek. Nowoczesne tachografy pozwalają również łatwo zweryfikować jakie obroty osiąga silnik. 

Tachograf analogowy – jak go stosować? 

Tachograf to zintegrowanie urządzenie, które łączy kilka funkcji: analizuje prędkość auta, sprawdza prędkość auta w danej chwili, rejestruje pokonany dystans, a także ułatwia weryfikację czasu pracy kierowcy. Dzięki tym urządzeniom właściciele firm logistycznych mogą regularnie weryfikować kiedy kierowcy są w trasie w określonym czasie, czy przestrzegają limitu pracy i jednocześnie mogą na tej podstawie bardzo łatwo to zweryfikować.  

Tachograf pozwala sprawdzić czy kierowca przestrzega godzin pracy i czy zgodnie z prawem wykorzystuje odpowiednią ilość czasu na odpoczynek. Nowoczesne tachografy pozwalają również łatwo zweryfikować, jakie obroty osiąga silnik. Takie udogodnienia są bardzo ważne nie tylko ze względów bezpieczeństwa kierowców podczas podróży, ale umożliwiają również łatwe i uczciwe rozliczenia z przepracowanego czasu.  

Rodzaje tachografów 

W branży TSL są stosowane dwa rodzaje tachografów: tachograf cyfrowy i tachograf analogowy. Każdy z nich pozwala na analizę prędkości samochodu przynależnego do floty firmowej i weryfikowanie czasu pracy kierowcy.

Tachograf analogowy – jak go stosować? 

Jak działa tachograf analogowy? Służy do samodzielnej obsługi przez kierowcę, który we wnętrzu urządzenia rejestrującego umieszcza specjalną wykresówkę. Następnie wypełnia się ona wszelkimi danymi, które pozwalają na sprawdzenie czy kierowca rzeczywiście przestrzega czasu pracy, z jaką prędkością się poruszał lub kiedy pojazd był w ruchu. 

Tachografy cyfrowe – to nowocześniejsze urządzenia, które pozwalają na wygodne sczytanie danych i które od analogowych tachografów są znacznie prostsze w obsłudze. Mają też o wiele więcej funkcji i stosowane są w autach zarejestrowanych po 2017 roku.

Jednak wydruk danych może być wykonany tylko przez uprawnioną do tego osobę. Każdy przedsiębiorca, który podróżuje nowoczesnym autem i chce regularnie korzystać z tachografu musi aktualizować dane z tachografu w specjalnej karcie pojazdu.

Skąd wziąć taką kartę? Każdy kierowca może ubiegać się o przydzielenie karty w Polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, ale czas oczekiwania to ok. 3 tygodni. O czym pamiętać? W momencie wydania karty bardzo ważne jest zablokowanie tachografu przy pomocy karty, którą należy umieścić wewnątrz urządzenia. Kolejną bardzo ważną kwestią jest obowiązkowa kalibracja tachografu w ciągu 14 dni od momentu wydania dowodu rejestracyjnego. 

Regulacje prawne dot. tachografów 

Stosowanie odpowiedniego rodzaju tachografu jest zależne od daty rejestracji pojazdu. Jeśli samochód był zarejestrowany przed kwietniem 2016 roku, to musi mieć zainstalowany tachograf analogowy, który umożliwia analizę prędkości, z jaką podróżuje kierowca i wielu pozostałych aspektów.  

Natomiast w sytuacji, gdy auto było zarejestrowane po maju 2017 roku obowiązkowy jest tachograf cyfrowy. Inteligentne tachografy cyfrowe pozwalają na bezprzewodową łączność w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie np. przekroczenia limitów drogowych.  

Wówczas inteligentne tachografy umożliwiają bardzo łatwą weryfikację czy dany kierowca przestrzega przepisów drogowych czy nie. Jeśli kierowca nie przestrzega np. określonego limitu godzin pracy lub np. nie ma włączonego tachografu podczas pracy i nie rejestruje danych, to policja może zatrzymać takie auto do kontroli. 

Ważne zmiany w prawie dotyczącym ruchu drogowego 

Od 2 lutego 2022 roku każdy kierowca ma obowiązek zatrzymania pojazdu, jeśli wjeżdża na teren danego państwa w UE i musi je wpisać symbol tego państwa UE w swój tachograf. 

Kolejną zmianą w prawie drogowym jest ta, że jeśli kierowca podróżuje bez włączonego tachografu może zostać ukarany grzywną a nawet mieć odebrane prawo jazdy! Wystarczy, że w takiej sytuacji zostanie skontrolowany przez upoważnioną osobę lub policję.

W jakich autach są obowiązkowe tachografy?  

Tachografy są obowiązkowe w autach, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Takie urządzenia rejestrujące m.in. prędkość auta są obowiązkowe, jeśli samochód jest wykorzystywany do transportu drogowego rzeczy lub przewozu grup osób.

W Polsce zasady określające konieczność posiadania tachografów w autach o DMC powyżej 3,5 tony określa Ustawa o tachografach z 2018 roku.   

Kiedy korzystanie z tachografu nie jest konieczne? 

Istnieje kilka sytuacji, w których korzystanie z tachografu nie jest konieczne. Pierwsza z nich to sytuacja, gdy auto nie przekracza 40 km/h. Odstępstwem od reguły są auta, które organizują jednorazową pomoc w odległości do 50 km, wówczas nie muszą rejestrować tachografem danych z takiej podróży.  Pojazdy należące np. do wojska lub innych służb uprzywilejowanych również nie mają obowiązku stosowania tachografu.   

W jakich sytuacjach jeszcze nie trzeba korzystać z tachografu? Przewozy w celach np. pomocy humanitarnej czy samochody specjalistyczne wykorzystywane do celów medycznych i ratunkowych również są zwolnione z obowiązku posiadania tachografu. Nie dotyczy to również specjalistycznych aut, które udzielają pomocy drogowej na trasie nie dłużej niż 100 km od swojej siedziby.  

Legalizacja tachografu – co warto wiedzieć? 

Legalizacja tachografu to obowiązkowa procedura, która obejmuje wszystkie państwa w Unii Europejskiej. Ważność legalizacji tachografu to 2 lata licząc od daty kontroli. Kalibracja tachografu jest ważna przez 2 lata od momentu wykonania wykonania weryfikacji danych. 

Tachografy – urządzenia, które ułatwiają kontrolę kierowców i przebieg aut flotowych 

Chcesz zlecić transport dowolnego ładunku i szukasz firmy logistycznej, która go dla Ciebie zorganizuje? Sprawdź ofertę naszych usług logistycznych. Współpracujemy z wykwalifikowanymi kierowcami, którzy przestrzegają ustalonych terminów dostaw i sprawdzonymi przewoźnikami z min. 3-letnim doświadczeniem w realizowaniu przewozów! P