Magazynowanie i składowanie, czyli korzystna usługa zewnętrzna

Magazynowanie i składowanie, czyli korzystna usługa zewnętrzna

Magazynowanie może stać się punktem pośrednim dla całego przedsięwzięcia logistycznego, lecz nie tylko. To także niezwykle pożądana usługa wśród przedsiębiorców z wielu sektorów gospodarki. Nie każdy jednak dysponuje własnym magazynem, który oprócz dużej powierzchni i odpowiedniej budowli wymaga też zatrudnienia wykwalifikowanego personelu. Sama budowa własnego magazynu to również poważna inwestycja. Czy zatem opłaca się budować, czy może korzystniej będzie wynająć magazyn? Poznaj tajniki magazynowania jako usługi zewnętrznej.

Magazynowanie – na czym polega?

Magazynowanie, nazywane także przechowalnictwem, polega na przyjmowaniu i tymczasowym gromadzeniu zapasów dóbr materialnych, przechowywaniu ich w odpowiednich warunkach, przetwarzaniu informacji oraz operacjach wewnątrz magazynu (np. kompletowanie, konserwacja). W magazynie odbywa się także wydawanie towaru, czyli przekazywanie go do odbiorcy. Konieczność zastosowania procedury przechowywania wynika między innymi z nierówności czasowej pomiędzy produkcją a konsumpcją towarów. Dla różnych typów produktów tworzy się plan przechowywania, określa się lokalizację magazynów w strukturze dystrybucji oraz organizuje rozmieszczenie obiektów magazynowych.

W skład magazynu musi wchodzić odpowiednie wyposażenie, które umożliwi umieszczenie w nim jak najwięcej towarów. Pomocne okazują się regały, szafy, stojaki. Istotnym punktem organizowania magazynu jest to, by zapewnić pełną stabilność produktów na półkach. W magazynie spotyka się także palety, na których przechowywane są towary i w przypadku niektórych produktów również beczki. Po magazynie można przemieszczać się zazwyczaj za pomocą paleciaka lub wózka widłowego.

Dlaczego lepiej wynająć powierzchnię magazynową niż budować?

Przedsiębiorcy, którzy potrzebują przestrzeni magazynowej, stają przed dylematem: czy lepiej jest zbudować własny magazyn, czy wynająć już gotowy? W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw wynajem z pewnością okaże się lepszą opcją, ponieważ wynajmowany magazyn:

  • zapewnia wysoką mobilność – wynajmując magazyn, jest się wyłącznie ograniczonym okresem wypowiedzenia umowy. To pozwala na podejmowanie słusznych i zdecydowanych decyzji biznesowych jak np. przeniesienie do innego magazynu, czy otwieranie nowych punktów w zupełnie innych miejscach. Przeniesienie własnego magazynu w inne miejsce jest już o wiele bardziej skomplikowane,
  • to ograniczenie kosztów – magazyn na wynajem to optymalizacja kosztów stałych. Często w ramach wynajmowanego magazynu jest już zatrudniony wykwalifikowany personel – przedsiębiorca nie musi się martwić o rotację pracowników czy przepisy BHP, podobnie jak o rozwój infrastruktury w obrębie magazynu czy okresowe przeglądy techniczne i naprawy,
  • wiąże się z mniejszym ryzykiem – magazyn na wynajem jest zdecydowanie niższym ryzykiem inwestycyjnym np. w przypadku kryzysu. Wynajmowaną przestrzeń magazynową można zredukować i dzięki temu zminimalizować koszty. Magazyn na wynajem pozwala więc na łatwą adaptację w różnych warunkach i jest to rozwiązanie bardzo elastyczne.

Usługa magazynowa w Logiscom

Szukasz wiarygodnego partnera, od którego możesz wynająć przestrzeń magazynową? Postaw na Logiscom – w naszej ofercie można znaleźć również usługę magazynowania. To niezależna usługa od innych (transportowej, logistycznej czy spedycyjnej) i możesz wykupić ją osobno. To świetne rozwiązanie dla osób poszukujących odpowiedniej przestrzeni magazynowej do przechowywania produktów.

Do dyspozycji naszych klientów oddajemy na wynajem hale o wymiarach 2500 metrów kwadratowych powierzchni i wysokości 3,5 metra. Nie ma u nas limitów wagowych dotyczących składowania towarów, a magazyny mieszczą się w Byczynie – 60 kilometrów od Opola i 120 kilometrów od Wrocławia. Z przyczyn logistycznych nie jesteśmy w stanie składować jedynie materiałów niebezpiecznych, czyli radioaktywnych lub wybuchowych, produktów sypkich, a także ładunków wymagających konkretnej temperatury składowania. Towary mogą być składowane tak długo, jak potrzebuje tego nasz klient, a cena zależy od zajmowanej powierzchni i czasu składowania. Zapraszamy do kontaktu i poznania pełnej oferty!