Boom magazynowy w Polsce i Europie. Trend, który nie zwalnia

Boom magazynowy w Polsce i Europie. Trend, który nie zwalnia

Sektor magazynowy od lat rozwija się w szybkim tempie, co stanowi jeden z najważniejszych trendów w logistyce. Ta tendencja jest widoczna już nie tylko w Europie, ale i w Polsce. Nie zaszkodziły jej globalne wyzwania takie jak zmiany klimatyczne, zawirowania gospodarcze, a nawet pandemia. Rynek magazynowy rozwija się dynamicznie i przewiduje się, że w najbliższych latach wzrost ten nie ulegnie spowolnieniu. Dlaczego magazyny w Europie, w tym także w Polsce cieszą się tak dużym zainteresowaniem i jakie czynniki napędzają ich rozwój?

Nowoczesne magazyny – czym się charakteryzują?

Współcześnie magazyny to już nie tylko miejsca przechowywania towarów. Tworzą one integralną część globalnych łańcuchów dostaw, co jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii usprawniających procesy logistyczne. Jednym z zaawansowanych narzędzi świadczących o postępowym podejściu jest system zarządzania magazynem WMS bogaty w przydatne funkcje wznoszące procesy magazynowe na wyższy poziom. Współczesne magazyny to już nie tylko magazynowanie produktów, ale iich kompletowanie, pakowanie oraz przygotowanie produktów do wysyłki. W świecie dynamicznie rozwijającego się sektora e-commerce staje się to wymogiem koniecznym. Dzięki automatycznym systemom logistycznym możliwe są między innymi optymalizacja przestrzeni i precyzyjne zarządzanie zasobami magazynowymi.

Magazyny na celowniku inwestorów

Biorąc pod uwagę ich rosnące znaczenie oraz potencjał, nie ma powodu do zdziwienia, że magazyny stały się obszarem zainteresowania inwestorów. Można wręcz powiedzieć, że magazyny to obecnie jeden z najważniejszych aktywów inwestycyjnych i trend ten widoczny jest wyraźnie w Europie, w której inwestorzy chętnie lokują kapitał w przestrzenie przemysłowo-magazynowe. Ze względu na boom magazynowy takie inwestycje są traktowane jako bezpieczne oraz dobrze rokujące.

Boom magazynowy oznacza, że ceny zakupu magazynu rosną, ale to nie zniechęca inwestorów. Z danych na rok 2021 podanych przez Cushman & Wakefield wynika, że w krajach Europy Zachodniej inwestorzy mogą liczyć na ponad 3% zysk z inwestycji, w Polsce natomiast nawet ponad 5%. Mimo wyższych cen, inwestorzy widzą duży potencjał w tym rynku, zwłaszcza w odniesieniu do Polski, gdzie koszty gruntów i pracy pozostają niższe niż w krajach Europy Zachodniej.

Rynek magazynowy w Polsce w liczbach

Jak rozkwit rynku magazynowego w Polsce wygląda w liczbach? Według danych „MarketBeat Poland H1 2024” podanych przez Cushman & Wakefield oraz „Poland Industrial Market Report H1 2024” autorstwa JLL w pierwszym półroczu 2024 roku pojawiło się 1,4 mln m2 nowych powierzchni magazynowych, a całkowita podaż na tym rynku wzrosła do aż 32,3 mln m2. Wzrost powierzchni magazynowej rosnący w tak dynamicznym tempie pokazuje siłę tego sektora, który rośnie mimo trudnych warunków gospodarczych.

Spowolnieniu uległy inwestycje spekulacyjne, czyli takie, w których magazyny są budowane bez gwarantowanego najemcy. Na rynku dominują projekty Build-to-Suit (BTS), a więc magazyny tworzone na zamówienie konkretnych klientów. Takie podejście sprawia, że zmniejsza się ryzyko inwestycyjne i pojawia się pewność stabilnych dochodów. BTS rozwija się najszybciej na terenie Warszawy, Wrocławia oraz Górnego Śląska.

Niesłabnąca rola sektora e-commerce w rozwoju magazynów

Boom magazynowy bez wątpienia jest powiązany z dynamicznym wzrostem sektora e-commerce, który stanowi główny motor napędowy popytu na magazyny, szczególnie jeśli mowa o nearshoringu. Nearshoring jest strategią biznesową stanowiącą przeciwieństwo offshoringu, czyli polegającą na przenoszeniu procesów produkcyjnych lub usług do krajów blisko położonych oraz sąsiadujących w stosunku do rynku docelowego. Polska stanowi między innymi hub dystrybucyjny dla rynku czeskiego, umacniając tym samym swoją pozycję kluczowego gracza na europejskim rynku logistycznym.

Prognozy na najbliższe lata są optymistyczne dla kraju nad Wisłą. Dzięki dostępności gruntów oraz relatywnie niskim kosztom pracy rynek magazynowy w Polsce będzie nadal przyciągał inwestorów.